- Każdy z nas zapewne pamięta, jaką satysfakcję daje obraz wyłaniający się z gąszczu ponumerowanych kropek. To, co pozornie było chaosem, okazuje się piękną treścią, pełną detali i ornamentów. Noc Kultury to co roku dziesiątki lub setki punktów programu i ludzi, które łączymy, każdy ma swój sposób, tworząc własne ścieżki, a potem wspomnienia. Widząc Lublin na co dzień, miasto może nam czasem powszednieć, lecz łatwo nad od nowa urzeknie i zaskoczony, gdy tego jedynego dnia w roku zobaczymy je przez pryzmat możliwości, wyobraźni i pomysłowości - nie ma wątpliwości dyrektorka imprezy Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury w Lublinie.
Kultowy festiwal odbędzie się po raz 17., tym razem w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Dlatego osoby organizatorskie do aktywnego udziału zachęcają przede wszystkim młodych mieszkańców i mieszkanki Lublina. Ale nabór otwarty jest też dla przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, instytucji oraz "zwykłych" osób mieszkających w Lublinie.
Projekt można zgłosić do 17 lutego na stronie nockultury.pl. Nabór prowadzony jest w trzech kategoriach: zaproś Noc Kultury do siebie (czyli prezentacja swojej siedziby w niecodziennym wydaniu), Sztuka wizualna w przestrzeni publicznej miasta (czyli odmienienie wyglądu zakątka miasta) oraz Pokazy w przestrzeni publicznej (czyli występ w wybranym miejscu Lublina). Jak podkreślają osoby organizatorskie, przy wymyślaniu swojego projektu ważna jest kreatywność.
- Organizatorzy namawiają do działań w niecodziennych obszarach, wyrażania sobie siebie i miasta na nowo, zachęcają do planowania niestandardowych działań, zbaczania z utartych szlaków, szczególnie uwzględniając nieoczywiste rozwiązania, współpracę i konteksty - piszą Warsztaty Kultury.
Polecany artykuł: