ESM 2023

i

Autor: Miasto Lublin

Uwaga, młodzież przejmuje miasto! 2023 r. w Lublinie należy do młodych

2023-01-12 17:35

Trwała zmiana w myśleniu o mieście, które ma być przyjazne młodym ludziom - taki jest cel Lublina, Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. To pierwsze polskie miasto z takim tytułem. Wiemy, co będzie się działo w czasie tego święta młodych.

To, że Lublin w 2023 zgarnia tytuł ESM, było wiadomo od lutego 2021 r. Pomysł na staranie się o to miano wyszedł od Fundacji Sempre a Frente.

– Wtedy usłyszeliśmy od nich, że dzięki środkom europejskim zbudowaliśmy miasto od nowa, stworzyliśmy wspaniałą infrastrukturę, w tym boiska, szkoły, stadiony, drogi, ale że w tych działaniach brakuje młodych ludzi, dla których to wszystko zrobiliśmy. Te słowa stały się dla nas inspiracją, a starania o tytuł ESM potraktowaliśmy, jako okazję do włączenia ich w życie Lublina, rozmowy pokoleń o przestrzeni miasta, środowisku, wypracowaniu form współdecydowania o teraźniejszości i przyszłości. Dziś oddajemy Lublin w ręce młodzieży –mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W tym roku więc zamiast pór roku mamy w Lublinie sezony:

  • sezon I: #SpotkajmySię - przedstawienie idei ESM z Ceremonią Otwarcia i zachętą dla młodych do współtworzenia programu.
  • sezon II: #LublinToTY - poświęcony aktywności osób uczących się i studiujących w Lublinie z Majową Pozytywką i czerwcowym Maratonem Młodzieżowym Miasto jest nasze – cyklem festiwali i wydarzeń, których głównym punktem będzie Noc Kultury.
  • sezon III: #CzilujwLublinie - wakacyjny czas ładowania akumulatorów w towarzystwie artystów i asrtystek oraz gości i gościń z całego świata oraz Młodzieżowymi Urodzinami Miasta
  • sezon IV: #PrzyszłośćToMY - debaty z udziałem młodych, w tym trzydniowe obrady Europejskiego Forum Młodzieży, wydarzenia międzynarodowe: społeczne, sportowe i kulturalne.

– Europejska Stolica Młodzieży to nie jest tytuł, który chcemy zrealizować poprzez działania czysto promocyjne. Naszym celem jest stworzenie maksymalnie wielu możliwości finansowych, rozwojowych, jak i wsparcia, danie młodym ludziom przestrzeni do realizacji. Jeśli będzie potrzeba, to młodzi sami wymyślą nowe festiwale, wydarzenia i działania, w których chcą brać udział – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, pełnomocniczka prezydenta Lublina ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży, zastępcczyni prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

W 2023 roku Centrum Kultury w Lublinie stworzy dla młodzieży możliwości organizacyjne i udostępni swoje przestrzenie: przez 5 miesięcy Wirydarz CK, a w trakcie wakacji plac im. Lecha Kaczyńskiego. W dzielnice Lublina wyjedzie natomiast Autobus Młodych, czyli specjalnie zaaranżowana przestrzeń, której wnętrze zostanie zamienione w scenę muzyczną, a jego dach w scenę teatralną i cyrkową. Jesienią Miasto odda do zagospodarowania młodym nowe miejsce, czyli wyremontowane Piwnice CK. Tam będą mogli zapraszać swoich rówieśników i rówieśniczki do wspólnych działań.