Urządzenie z Lublina znalazło się w kosmosie. Na orbicie służy do eksperymentów

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Hans Urządzenie z Lublina znalazło się w kosmosie. Na orbicie służy do eksperymentów

Kosmos

Urządzenie z Lublina znalazło się w kosmosie. Na orbicie służy do eksperymentów

2024-02-29 15:05

Marcus Wandt szwedzki astronauta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadził badanie monitorowania pracy mózgu. W tym celu korzystał ze spektroskopu stworzonego przez lubelską firmę Cortvision, która zajmuje się produkcją narzędzi do badania aktywności centralnego organu układu nerwowego.

Urządzenie, czyli bezprzewodowy i w pełni mobilny spektroskop bliskiej podczerwieni był już wykorzystany wcześniej w misji Ax-2 (w maju 2023 roku). Tym razem w trakcie Misji Ax-3, astronauci przeprowadzili eksperyment, o nazwie „Orbital Architecture”. Naukowcy badali w jego trakcie, czy i w jaki sposób zmienia się percepcja i poziom stresu astronauty w zależności od przestrzeni w której się znajduje.

Lubelskie. Dwa potrącenia na tym samym skrzyżowaniu. Nagranie ku przestrodze

Eksperyment, koncentrował się wokół problemu tzw. orbitalnej architektury – mówi Dariusz Zapała, dyrektora ds. naukowych w Cortvision. - Czyli tego w jaki sposób należy projektować wnętrze stacji kosmicznej tak, żeby w jak najlepszym stopniu ułatwić prowadzenie tam badań i zapewnić dobre samopoczucie astronautom w ekstremalnych warunkach. Główna działalność naszej firmy jest prowadzona właśnie w Lublinie., a głównym obszarem zainteresowania jest tworzenie urządzeń badawczych. 

Według zapowiedzi z urządzenia w tym roku ma skorzystać także polski astronauta Sławosz Uznański, którego misja na orbicie ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Czego najbardziej brakuje w Lublinie? To propozycje mieszkańców i mieszkanek!