Przełom w leczeniu endometriozy

i

Autor: Mateusz Kasiak/zdj. Anna Guzowska

Unikalna metoda pomoże zajść w ciążę. Przełom w leczeniu endometriozy

2023-01-21 19:20

Polki chorują na endometriozę i niepłodność. Lekarze mówią o epidemiach. Na obie zaradzić chcą lekarze ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, którzy jako pierwsi w kraju zaczynają nową i skuteczną metodę leczenia torbieli czekoladowych.

Nawet 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym cierpi na endometriozę, czyli przewlekłą chorobę narządów płciowych. Niestety dolegliwości dotykają coraz młodsze pacjentki, a według lekarzy, dane są mocno niedoszacowane.

Choroba jest przyczyną wielu stanów bólowych. Ma ona różne postaci, które coraz częściej zaburzają płodność. – Nawet 35 proc. niepłodnych kobiet ma endometriozę – wskazuje prof. Grzegorz Polak z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK1 w Lublinie.

Niestety niepłodność i endometrioza to dwie epidemie. To jednostki ze sobą powiązane – dodaje specjalista.

Nowy ośrodek i nowa metoda

Dlatego specjaliści z Lublina otworzyli pierwszy w Polsce Ośrodek Skleroterapii Torbieli Endometrialnych i nową metodę. Ta pionierska jak na polskie warunki terapia: małoinwazyjna, bezpieczna i skuteczna daje szanse na powodzenie.

Przedwczoraj zabieg przeszła jedna z pacjentek lubelskiej klinki. Kobieta z bólem zmaga się od pięciu lat. Próbowała wielu metod, m.in. zabiegów laparoskopowych. Teraz ma nadzieję na życie bez endometriozy.

Często musiałam odwoływać spotkania ze znajomymi. Żyłam z bólem. Był nie do zniesienia. Dzień po zabiegu od razu wyszłam ze szpitala. Wszystko było w porządku. Trafiłam też na dobrych lekarzy. Wcześniej słyszałam, że urodą kobiet jest ich ból – wspomina.

A lekarze w Lublinie walczą i z bólem, i pokonują mity.

Zająć się chcemy występowaniem torbieli endometrialnych, inaczej torbielami czekoladowymi (od barwy krwi), u młodych kobiet z endometriozą: takie torbiele powodują ból oraz problemy z zajściem w ciążę – słyszymy.

Torbiele czekoladowe są duże i mogą pojawiać się nawet u 40 proc. kobiet, które już mają endometriozę. Podobnie jak i sama choroba powodują ból i kłopoty z zajściem w ciążę. – Celem jest zachowanie płodności i jakości życia, czyli zniesienie bólu. Choroba niszczy jajniki – mówi prof. Polak.

Dotychczas stosowane metody leczenia zawodziły. To farmakoterapia hormonalna, oparta głównie na antykoncepcji. – W czasie terapii nie można zajść w ciąże – tłumaczy lekarz.

W grę wchodzi także operacja. – Niestety to metoda inwazyjna, przez to także utrudnia potem zajście w ciążę – dodaje.

Wprowadzenie nowego sposobu leczenia ma zaradzić i na endometriozę, i na niepłodność. – Skleroterapia polega na usunięciu z torbieli płynu i wstrzyknięciu do jej środka substancji, która powoduje zwłóknienie – opisuje Polak.

To metoda małoinwazyjna i szybka. – Jest to procedura jednodniowa, bezpieczna, poprzedzona badaniami USG i terapią antybiotykową, szczególnie polecana kobietom młodym, pragnącym zajść w ciążę, ponieważ nie uszkadza jajnika w takim stopniu jak operacja – mówi lekarz.

Ważna jest jednak kwalifikacja. Nie ma ograniczeń wiekowych. – Mogą korzystać wszystkie pacjentki, chcące zajść w ciążę – mówią lekarze SPSK1. – Na początku musimy jednak wykluczyć inne powody rozwoju torbieli, np. onkologiczne – zaznacza Polak.

Nie tylko ciąża

Jak podkreślają lekarze, droga do ciąży nie jest prosta, ale też nie każda pacjentka chce być mamą.

Cieszymy się, że nasze pacjentki mają nową metodę leczenia. Dostają możliwość zachowania właściwej rezerwy jajnikowej i krótką rehabilitację – mówi prof. Monika Abramiuk.

To ważne, bo chore żyją w ciągłym bólu. – Nie mogłam nieraz wstać. W pracy siedziałam na podłodze. Mam nadzieję, że coś to zmieni – wspomina operowana pacjentka.

Sam zabieg jest bezbolesny. To droga do życia bez bólu. Jeśli dostają choć trochę takiego życia, jesteśmy szczęśliwi – dodaje Abramiuk

Jak się zapisać? Wystarczy skontaktować się z kliniką SPSK1 w Lublinie. Metoda jest w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.