Uczelnia złożyła sześć wniosków, z czego pięć zostało uwzględnionych i rozparzonych pozytywnie. Zaskutkowało to podniesieniem kategorii naukowym kilku dyscyplinom.
- nauki o polityce i administracji - z B+ na A,
- nauki o Ziemi i środowisku - z B+ na A,
- językoznawstwo - z B+ na A,
- informatyka techniczna i telekomunikacja - z B na B+,
- filozofia - z B na B+.
W procesie ewaluacji ocenie podlegały 23 dyscypliny naukowe uczelni. Ostatecznie tak prezentują się jej wyniki:
- najwyższa kategoria A+ w dyscyplinie archeologia,
- jedenaście kategorii naukowych A: historia, literaturoznawstwo, nauki fizyczne, nauki o komunikacji społecznej i mediach, nauki o kulturze i religii, nauki prawne, sztuki muzyczne, sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki, nauki o polityce i administracji, nauki o Ziemi i środowisku, językoznawstwo,
- dziesięć kategorii B+: ekonomia i finanse, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauki biologiczne, nauki chemiczne, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki socjologiczne, pedagogika, psychologia, informatyka techniczna i telekomunikacja, filozofia,
- jedna kategoria B: matematyka.
Zadowolenia z wyniku postępowania nie kryje rektor uczelni prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.
– Do tego procesu przygotowywaliśmy się przez długi czas niezwykle skrupulatnie i metodycznie. Opublikowane wyniki oceny jakości działalności jednostek naukowych odzwierciedlają rangę naukową Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i są dużym sukcesem wszystkich pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową uczelni – komentuje.
Kolejna ewaluacja za lata 2022-2025 odbędzie się w 2026 r. Jak zapewnia uczelnia, już się na nią szykuje, kontynuując wysoką aktywność naukowo-badawczą.