UMCS w Lublinie zamyka akademiki. Uchodźcy trafią na bruk?

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Wojna w Ukrainie

UMCS w Lublinie zamyka akademiki. Uchodźcy trafią na bruk?

Do 15 września wszyscy mieszkańcy Domu Studenckiego Helios muszą znaleźć nowe lokum. Lubelski akademik przejdzie generalny remont. Co jednak stanie się z 350 grupą uchodźców, którzy zamieszkują to miejsce? Sekretarz miasta, Andrzej Wojewódzki zapewnia, że nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy. Całą sprawę opisał TOK FM.

Lubelski akademik będzie zamknięty

Helios to największe miejsce zbiorowego zakwaterowania dla uchodźców w Lublinie. Od ponad dwóch lat był domem dla setek uchodźców, już od pierwszych dni wojny. Jak informuje TOK FM, zamieszkuje tu 350 osób, spośród 470 zakwaterowanych w różnych tego typu obiektach. Mieszkają tam matki z dziećmi, seniorzy i osoby niepełnosprawne. Większość osób ze względu na zdrowie lub sytuację rodzinną nie może podjąć pracy.

Lubelski akademik był dla nich jak dom. To się jednak zamieni. Do 15 września lokatorzy muszą znaleźć nowe mieszkanie. Wiele osób zastanawia się, co z nim będzie.

Uchodźcy z Ukrainy są przesiedlani do innego miejsca

- Mam dwoje dzieci, jest mi bardzo ciężko. Chciałabym wrócić do Ukrainy, ale tam przecież trwa wojna. Nie chcę, by moje dzieci patrzyły na spadające rakiety czy wybuchy bomb. Muszę im tego oszczędzić – cytuje TOK FM zaniepokojoną mieszkankę.

Helios przejdzie generalny remont

W lubelskim akademiku już wkrótce rozpocznie się wielki remont. Uczelnia dostała pieniądze na bardzo dużą modernizację budynków. Przewidziany jest remont łazienek, kuchni, a także nowe zabezpieczenia pożarowe. Część pieniędzy trzeba wydać w tym roku, aby nie stracić dofinansowania, więc czas goni i prace trzeba zacząć szybko.

Dlatego konieczne jest wymeldowanie lokatorów, aby móc rozpocząć remont. Miasto zapewnia, że nikt nie zostanie bez dachu nad głową.

Co dalej z uchodźcami z lubelskiego akademika?

Mieszkańcy zostaną objęci miejskim wsparciem, które będzie uwzględniało ich potrzeby.

- Pomoc będzie przebiegała wielotorowo, przy zaangażowaniu zarówno instytucji miejskich, jak i lubelskich organizacji pozarządowych oraz międzynarodowych organizacji humanitarnych – mówi TOK FM sekretarz miasta, Andrzej Wojewódzki.

Urzędnicy liczą na to, że części z tych osób uda się samodzielnie wynająć mieszkanie. Sami oferują też wsparcie w aktywizacji w kierunku samodzielności, ale także i doradztwo zawodowe, kursy językowe, a nawet dofinansowanie wynajmu. Zapewniają także, że osoby, które nie będą mogły podjąć pracy, będą mogły liczyć na schronienie i pomoc.

Na razie jednak brak konkretów, gdzie uchodźcy znajdą nowy dom. Jednak w pierwszej kolejności poszukają miejsca dla osób, które chodzą do lubelskich szkół oraz dla tych, którzy mierzą się ze zdrowotnymi problemami.

-  Wszystkim dotychczasowym mieszkankom i mieszkańcom Domu Studenckiego Helios miasto Lublin, przy współpracy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, zapewni również wsparcie w przeprowadzce i transporcie do nowego miejsca zakwaterowania – zapewniają miejscy urzędnicy.

Zobacz także: Tak wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego w największej szkole w Lublinie. Mamy zdjęcia!