PGE Dystrybucja S.A. to kolejne przedsiębiorstwo, które będzie współpracować z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej.
Ogromnie się cieszymy, że do grona naszych partnerów akademickich możemy dopisać ważnego ogólnopolskiego gracza - PG Dystrybucja S.A. Zakres naszej współpracy, zawarty w podpisanym dokumencie, obejmuje wiele obszarów. Dotyczy on nie tylko edukacji, szeroko rozumianego kształcenia studentów i wzbogacenia naszych programów dydaktycznych, ale przede wszystkim sfery naukowo-badawczej, wdrożeń oraz innowacji. Współdziałanie to będzie realizowane na różnych polach - od zagadnień technologicznych i logistycznych, po kwestie społeczne, które również mieszczą się w kompetencjach i potencjale naszej uczelni - mówi profesor Radosław Dobrowolski rektor UMCS.
PGE Dystrybucja to największy pracodawca w naszym regionie.
Chcemy zawrzeć porozumienie z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, aby wspólnie pracować nad projektami z zakresu sztucznej inteligencji. UMCS to bardzo silny ośrodek naukowy, który cieszy się uznaniem w całej Polsce, a szczególne wyróżnienie należy się Instytutowi pod kierownictwem pana dra Kamila Filipka. Chcemy wykorzystać ten potencjał we wspólnych działaniach. Zależy nam na długofalowej współpracy w zakresie kształcenia kadr. UMCS jako największa uczelnia w Lublinie może odegrać kluczową rolę w przygotowywaniu specjalistów nie tylko z zakresu energetyki, ale również informatyki, analizy danych oraz cyberbezpieczeństwa. Wierzymy, że ta współpraca będzie trwała i bardzo owocna - z korzyścią zarówno dla nauki, jak i praktyki gospodarczej - mówi Tomasz Małecki wiceprezes zarządu PGE Dystrybucja ds. Strategii.
Pierwsze plany na wspólne działania już są.
Naszym priorytetowym projektem, który chcemy wdrożyć jako pierwszy, jest inicjatywa realizowana w łódzkim oddziale spółki „Wykorzystanie sztucznej inteligencji do wykrywania nieprawidłowości w układach pomiarowych i rozliczeniach energii elektrycznej”. Dzięki temu systemowi planujemy szybciej identyfikować problemy i wdrażać interwencje, co pozwoli ograniczyć straty w sieci. Projekt ma charakter pilotażowy i chcemy rozpocząć jego realizację jeszcze w tym roku. W przypadku uzyskania zakładanych efektów, planujemy jego rozszerzenie na całą sieć - dodaje wiceprezes Małecki.
Ponadto już wkrótce odbędzie się wspólne seminarium pt. "Dystrybucja energii - nowe technologie i środowisko".
Liczymy na to, że to seminarium będzie początkiem bardzo dobrej, czy raczej rozwinięciem tej dobrej współpracy z uczelniami. Bo tak trochę kąśliwie zauważę, że w poprzednich latach, kilka lat temu, trudno byłoby znaleźć jakiekolwiek działania prowadzone przez zarząd spółki skierowane do środowiska akademickiego. A wiemy, że środowisko akademickie - w ogóle szkolnictwo na różnych poziomach – jest teraz potrzebne PG Dystrybucja ze względu na braki kadrowe. Więc liczymy na to, że ta współpraca będzie nam się bardzo ciekawie i dobrze układała w różnych sferach - profesor Zbigniew Pastuszak prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UMCS.
Seminarium będzie się odbywać 27 maja w EcoTech-Complex przy ulicy Głębokiej 39. Start o godzinie 10.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: W gnieździe sokołów jest pierwszy potomek
