- Oceniamy, że w chwili obecnej na terenie naszego województwa przebywa około 60-70 tys. uchodźców - mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski. - Szczególną uwagę zwracamy na doradztwo prawne, na kwestie związane z rynkiem pracy, z opieką socjalno-zdrowotną i tymi wszystkimi innymi obszarami, które w sposób znaczący wpływają na proces integracji ze społeczeństwem polskim.
W punktach informacyjno-doradczych uchodźcy między innymi mogą uzyskać porady prawne, psychologiczne, socjalno-zdrowotne, czy zawodowo-edukacyjne.
- Obywatele Ukrainy nadal potrzebują naszego wsparcia. Ta pomoc zmienia swój charakter - mówi Aneta Tkaczyk, koordynator programu "Bezpieczna przystań. Przyjazny i bezpieczny urząd III". - Jest bardzo duża potrzeba tworzenia centrów skoordynowanej, kompleksowej pomocy informacyjno-doradczej dla uchodźców z terenów Ukrainy. Temu odpowiada projekt, który jest prowadzony. Jego cele, to przede wszystkim szerokie wsparcie informacyjno-doradcze uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają na terytorium województwa lubelskiego.
Jakie działania podejmowane są w punktach informacyjno-doradczych?
- Są to różnego rodzaju konsultacje w zakresie prawnym, psychologicznym, zawodowo-edukacyjnym - mówi Agata Dziubińska-Gawlik, prezes fundacji Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw. - Obywatele Ukrainy mają możliwość uczestniczenia w konsultacjach zarówno stacjonarnie jak i online.
Punkty informacyjno-doradcze znajdują się w delegaturach lubelskiego urzędu wojewódzkiego w Chelmie, Zamościu i Białej Podlaskiej, a także w urzędzie wojewódzkim w Lublinie. Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na eds-fundacja.pl.