Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Nagrody odebrały gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia: Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin i Kleszczów. Wyróżniono również gminy, które zajęły pierwsze miejsce w województwach.
Gminy dobre do życia – co badano?
Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in.:
- dostępność zieleni,
- walory estetyczne krajobrazu,
- zanieczyszczenie środowiska.
Autorzy i autorki raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.
Gmina dobre do życia w woj. lubelskim
W woj. lubelskim tytuł „Gminy Dobrej do Życia” dostała gm. Głusk. Samorząd chwali się, że po raz kolejny wyprzedził na podium gm. Lublin i gm. Świdnik. Dla gm. Głusk nie jest to pierwsze wyróżnienie w rankingu. W dodatku w porównaniu z zeszłorocznymi wynikami poprawiła swoją pozycję o sześć miejsc, wskakując na 60. w kraju.
– Ubiegłoroczny sukces nie spowodował zmian w naszym podejściu do realizacji potrzeb naszych mieszkańców. Staramy się to robić od wielu lat i to przynosi efekty. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju – powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt Jacek Anasiewicz.