Górki czechowskie

i

Autor: JJ

Trwa batalia o górki czechowskie w Lublinie. To ostatnia chwila, żeby napisać list do wojewody

2023-02-16 14:23

Nie wszyscy zgadzają się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w sprawie górek czechowskich. Aktywiści i aktywistki szukają wsparcia w prokuraturze i u wojewody. Jeszcze w czwartek i piątek można dołączyć do akcji i napisać list.

Przypomnijmy, wyrok WSA zapadł w połowie stycznia. Tydzień temu sąd opublikował uzasadnienie, pisząc, że uchwała w sprawie studium przestrzennego nie narusza przepisów prawa i górki mogą być częściowo zabudowane. Nie zgodzić się na to może jedynie wojewoda lubelski Lech Sprawka i Prokuratura Krajowa, która może dokonać kasacji wyroku. Właśnie dlatego Towarzystwo dla Natury i Człowieka zachęca do wysyłania e-maili pod oba adresy.

Przekonajmy ich, że koniecznie muszą to zrobić! Zachęcamy do pisania e-maili i zmobilizowania ich, aby rzetelnie, na bazie naukowej wiedzy wyprostowali manipulacje Urzędu Miasta, deprecjonujące wartość przyrodniczą Górek. Wyroki skazujące Górki na zniszczenie możliwe były dzięki ich bierności i wstrzymaniu się od odpowiedzi na bałamutne pisma procesowe prezydenckiego prawnika – pisze Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

Proponowana przez nie treść brzmi tak:

Sz. P. Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski

Prokuratura Krajowa

Apeluję o złożenie kasacji do NSA od wyroku WSA w Lublinie z dn. 16.01.2023 w sprawie legalności Studium Zagospodarowania Przestrzennego w zakresie zabudowy Górek Czechowskich w Lublinie

Proszę o przedstawienie w kasacji rzetelnych informacji o wartości przyrodniczej terenów przeznaczonych pod zabudowę.

Z przeprowadzonej w latach 2018-2019 inwentaryzacji przyrodniczej jasno wynika, że – wbrew stanowisku Miasta Lublin – tereny przeznaczone pod bloki maja ogromną wartość i są miejscem występowania wielu rzadkich gatunków ptaków, bezkręgowców oraz cennej roślinności. Duża część wierzchowin planowanych do zabudowy zasiedlona jest przez chomika europejskiego – gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem, o którego ochronę w Studium już w 2018 roku apelował do Prezydenta Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Górki są siedliskiem dla niemal 100 chronionych gatunków ptaków. Autorzy inwentaryzacji wyraźnie wskazują, że ewentualna fragmentacja terenu jest największym zagrożeniem dla bogatego środowiska ptaków. Również w rozdziałach dotyczących innych grup gatunków badacze wskazywali zabudowę tych konkretnych terenów jako zagrożenie.

Maila można wysłać na adresy: [email protected], [email protected], [email protected] najlepiej do 17 lutego.