Spis treści
- Ten rezerwat przyrody jest najstarszym w woj. lubelskim
- Co zobaczymy na terenie „Puszczy Białowieskiej w miniaturze” w woj. lubelskim?
Ten rezerwat przyrody jest najstarszym w woj. lubelskim
Na obszarze powiatu łukowskiego w województwie lubelskim, zaledwie kilkanaście kilometrów od Łukowa, leży Rezerwat Przyrody Jata. To właśnie on jest najstarszym tego typu terenem znajdującym się na Lubelszczyźnie i drugim w Polsce. Został utworzony w marcu 1933 r. z inicjatywy prof. Władysława Szafera, a powstał po to, by chronić „przyrodniczy ewenement”, czyli najdalej wysunięte na północ naturalne występowanie jodły pospolitej, rosnącej na stanowisku wyspowym.
Po drugiej wojnie światowej, a dokładniej w 1952 r. rezerwat ten został przywrócony i otrzymał status rezerwatu ścisłego. 32 lata później jego obszar został powiększony. Wprowadzono wtedy podział na rezerwat ścisły (ponad 330 ha) i częściowy (ok. 780 ha). Obecnie „Jata” bywa nazywana „miniaturową Puszczą Białowieską”. Jest tak dlatego, że tylko tereny Puszczy są objęte dłuższą ochroną (bo od 1932 r.).
Co zobaczymy na terenie „Puszczy Białowieskiej w miniaturze” w woj. lubelskim?
Rezerwat Przyrody Jata, choć jest najstarszym i jednocześnie jednym z największych rezerwatów w woj. lubelskim, to nie należy do najbardziej znanych. Warto go jednak odwiedzić. Przez jego teren została poprowadzona ścieżka edukacyjna o tej samej nazwie, której długość to ponad 4,5 km oraz trasa rowerowa i pieszy Szlak Powstańców Styczniowych ks. Brzóski, nawiązujący do historycznych wydarzeń.
„Tereny te stanowiły bazę operacyjną i kryjówkę powstańców z 1863 r. z oddziału księdza Stanisława Brzóski. Na terenie rezerwatu działały również silne zgrupowania partyzanckich oddziałów Armii Krajowej w czasie II Wojny Światowej” – czytamy na stronie parki.lubelskie.pl. O wydarzeniach tych przypominają pomniki znajdujące się w obrębie rezerwatu.
Źródła na jego obszarze mają też dwie rzeki: Krzna Południowa i Krzna Północna. Pod względem występujących na tym terenie drzew, poza wspomnianymi wyżej kilkusetletnimi jodłami, królują: dęby, jawory, świerki i sosny, ale spotkać można tu również np. olszę czy jesiony. Wśród innych roślin występują tu m.in. rzadko spotykane, chronione gatunki, takie jak lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, bagno zwyczajne czy gnieźnik leśny.
Na terenie rezerwatu można spotkać na przykład nietoperze, sarny, jelenie, dziki, borsuki, bobry, łosie, żmiję zygzakowatą, żółwia błotnego, zaskrońce i padalce. Wśród ptaków występują tu np. gile, żurawie, bociany czarne, puszczyki i orliki krzykliwe.
Zobacz także galerię: Tak wygląda kazimierski Wąwóz Śmierci
