Spis treści
Ciekawostki o woj. lubelskim
Ale zacznijmy od faktów. Województwo lubelskie położone jest we wschodniej Polsce – przy granicy z Ukrainą. Ma powierzchnię 25 122,49 km², co daje trzeci wynik co do wielkości województw w Polsce. Lubelszczyznę zamieszkuje 2 171,9 tys. osób.
- Województwo lubelskie należy do zasobniejszych pod względem ilości występowania wód podziemnych. Na szczególną uwagę zasługuje rejon Uzdrowiska Nałęczów, gdzie występują lecznicze wody mineralne – żelaziste, wspomagające leczenie chorób układu krążenia czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.
Na terenie Lubelszczyzny znajdują się m.in. dwa parki narodowe, 17 krajobrazowych i 88 rezerwatów przyrody. Co jest jednym z walorów turystycznych.
- Wody powierzchniowej województwa: stawy, zbiorniki wodne, rzeki i jeziora zajmują ok. 35600 ha. Na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim znajduje się 67 jezior. Obszar Pojezierza należy do szczególnych miejsc pod względem klimatycznym, krajobrazowym, jest też główną bazą wypoczynkowo – wczasową w województwie lubelskim – informuje RDOŚ.
Najmłodsze miasto w woj. lubelskim z siedzibą powiatu
Lubelszczyzna składa się z 20 powiatów, który w danym mieście ma swoją siedzibę. Zagłębiliśmy się w meandry historii, by dowiedzieć się, które z nich najpóźniej otrzymało prawa miejskie. I tu możesz być zaskoczony, najmłodszym takim miastem okazał się… Świdnik.
- Świdnik to stosunkowo młode miasto Lubelszczyzny, bowiem prawa miejskie uzyskał dopiero w 1954 r. Pierwsze wzmianki o istniejącej tu miejscowości pochodzą z roku 1392, kiedy w źródłach pojawia się nazwa Świdnika Wielkiego (Maior Świdnik, bądź Magna Swydnyk) – czytamy na stronie powiatu świdnickiego.
Miasto znane jest przede wszystkim z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. Świdnik swoją historię napisał również w lipcu 1980 roku, gdzie pracownicy WSK rozpoczęli znane w całej Polsce strajki jako „Lubelski Lipiec ‘80”.
- Od 2012 roku na terenie gminy funkcjonuje międzynarodowe lotnisko – Port Lotniczy Lublin, w pobliżu którego znajduje się trawiaste lotnisko, użytkowane przez Aeroklub Świdnik. Przy rondzie Świdnickiego Lipca '80, przywita nas ustawiony na stelażu śmigłowiec SM-1, będący wizytówką miasta – czytamy na stronie internetowej powiatu.
Tak kiedyś wyglądał Świdnik! Zobacz niepowtarzalne archiwalne ujęcia