turystyka

To miasto z woj. lubelskiego jest na liście najbardziej klimatycznych w Polsce. Tak prezentuje się nocą

2024-10-30 15:23

Magazyn Travelist zapytał swoich czytelników o najbardziej klimatyczne miejsca w Polsce. Chodziło o takie małe miejscowości, które mają malowniczą lokalizację bogatą historię, unikalne zabytki, czy regionalne tradycje. Wśród 5 najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych znalazło się jedno miast z woj. lubelskiego.

Spis treści

  1. To najbardziej klimatyczne miasto w woj. lubelskim
  2. Kazimierz Dolny – jedno z najbardziej klimatycznych miasteczek w Polsce!
  3. Co warto zwiedzić w Kazimierzu Dolnym?

To najbardziej klimatyczne miasto w woj. lubelskim

Te miejsca są idealne na weekendową wycieczkę, city break. Można tu poczuć wyjątkowy klimat i  docenić urokliwe miasteczka. Na podstawie niemal 10 tys. oddanych głosów powstał pierwszy Miejski Ranking Travelist.pl.

Czytelnicy nie zapomnieli o miejscowości z woj. lubelskiego, która co roku ściąga do siebie tłumy turystów. Jest to miejsce ukochane nie tylko przez mieszkańców naszego regionu, ale także tych, którzy muszą tu jechać przez kilka godzin. Mowa tu oczywiście o Kazimierzu Dolnym, który idealnie nadaje się na jednodniową wycieczkę niedaleko Lublina!

Lubelskie. Zuchwały złodziej ukradł auto ze stacji paliw. Właściciel zdębiał

Kazimierz Dolny – jedno z najbardziej klimatycznych miasteczek w Polsce!

Kazimierz Dolny w pierwszym Miejskim Ranking Travelist.pl trafił na drugie miejsce. Tym razem to Sandomierz był bezkonkurencyjny. Mimo wszystko czytelnicy docenili miasto malowniczo położone na zachodnim skraju Wyżyny Lubelskiej, zaledwie 2,5 godziny drogi od Warszawy i 50 km od Lublina.

- „Miasto to prawdziwa perełka Lubelszczyzny… i całego kraju. Zachwyca bogatą historią, atmosferą artystycznej bohemy, malowniczymi krajobrazami i zabytkowymi manierystycznymi kamienicami, takimi jak słynne fasady budynków zaprojektowanych przez braci Przybyłów. Spacerując po Rynku i jego okolicach, można podziwiać również dawne spichlerze oraz dawną synagogę przekształconą w kawiarnię – czytamy w uzasadnieniu.

Poniżej przedstawiamy wam, jak wygląda to miasto w jesiennej i jednocześnie nocnej odsłonie. Zapraszamy do galerii.

Co warto zwiedzić w Kazimierzu Dolnym?

Mieszkańcom woj. lubelskiego zdecydowanie nie trzeb tłumaczyć, dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe w skali całego kraju. Kazimierz Dolny słynie również z licznych zabytków sakralnych i nie tylko. Jest tu sporo miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić z całą rodziną. Miłośnicy natury mogą udać się do wąwozów lessowych, takich jak Korzeniowy Dół, które zachwycają unikalnym krajobrazem. Można też wspiąć się na Górę Trzech Krzyży, aby cieszyć się widokiem na Wisłę.

Kazimierz Dolny jest mekką dla artystów, a liczne galerie, takie jak Suszarnia Jana Wołka, przyciągają miłośników sztuki z całego kraju, czyniąc to miasto  jednym z najważniejszych ośrodków artystycznych w Polsce.

Oto najważniejsze zabytki Kazimierza Dolnego:

  • Rynek Główny;
  • Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja;
  • Ruiny Zamku w Kazimierzu Dolnym;
  • Baszta;
  • Synagoga;
  • Kościół i klasztor Reformatów;
  • Spichlerze nad Wisłą;
  • Góra Trzech Krzyży;
  • Wąwóz Korzeniowy Dół.

Zobacz także: Tak wygląda Janowiec nad Wisłą w jesiennej odsłonie

Kim są ruinersi? DROGOWSKAZY
Ogłoszenia o sprzedaży przepięknych zabytkowych domów na Sycylii lub Hiszpanii co roku rozpalają wyobraźniĘ wszystkich marzących o własnej oazie szczęścia i spokoju. Okazuje się jednak, że by zrealizować to marzenie, wcale nie trzeba inwestować za granicą. Stuletnie domy, drewniane młyny a nawet kamienne zabudowania gospodarcze można znaleźć na Mazurach, w Górach Izerskich czy Dolnym Śląsku. Innym zadaniem jest odnowienie własnej „ruinki”. To właśnie pasja ruinersów, którzy rozsypującym się budynkom z wielką historią, dają drugie życie. Nie straszne im wyzwania logistyczne i remontowe, problemy z materiałami czy ekipami remontowymi – moment w którym znajdują swoje miejsce, to moment w którym „traci się rozsądek”. Odnowionymi ruinkami coraz częściej interesują się turyści, którzy z wytęsknieniem myślą o odpoczynku z dala od hałasu kurortów – ale na własnych warunkach. O ruinersach i odpoczynku w rytmie slow, opowiedziała w Drogowskazach Aleksandra Klonowska- Szałek, ruiners, autorka książek i założycielka portalu slowhop.pl Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy