Spis treści
- Na czym polega plebiscyt „Cuda Polski 2023”?
- „Cuda Polski 2023”. Oto zwycięzca z Lubelszczyzny!
- Co warto zobaczyć we Włodawie?
Na czym polega plebiscyt „Cuda Polski 2023”?
Na początku krótko przypomnijmy zasady. O zwycięstwo w wakacyjnym plebiscycie „Cuda Polski 2023” organizowanym przez magazyn National Geographic Traveler w każdym województwie walczyły po trzy wybrane atrakcje turystyczne. Nietrudno zatem policzyć, że łącznie o to miano rywalizowało aż 48 najpiękniejszych, ale niekoniecznie rozsławionych miejscówek. O tym, które z nich mogą teraz poszczycić się tytułem „Cudu Polski” zadecydowali internauci, bowiem głosowanie odbywało się właśnie przez internet. Jeśli chodzi o Lubelszczyznę, to w tegorocznej edycji plebiscytu w szranki stanęli: Szlak Renesansu Lubelskiego, Roztoczański Park Narodowy oraz Włodawa. Głosy można było oddawać do 16 lipca.
„Cuda Polski 2023”. Oto zwycięzca z Lubelszczyzny!
Jak czytamy na stronie organizatora plebiscytu „Cuda Polski 2023” w internetowym głosowaniu, wzięło udział łącznie ponad 123 tys. głosujących, a losy niektórych nominowanych atrakcji rozstrzygnęły się dopiero w ostatnich sekundach! Kto zatem zwyciężył w naszym regionie?
W województwie lubelskim tytuł „Cudu Polski 2023” przypadł Włodawie, która jest określana „miastem trzech kultur”, bowiem to właśnie tutaj przenikały się różne kultury i religie (katolicyzm, judaizm i prawosławie). National Geographic Traveler w swoim przedstawieniu tego miasteczka wskazuje także na wyróżniającą się w tym mieście atmosferę, którą podkreślają między innymi urokliwe uliczki, budynek klasztoru, barokowe kościoły oraz synagogi i cerkiew.
Co warto zobaczyć we Włodawie?
Jeśli zastanawiacie się, co „miasto trzech kultur” ma do zaoferowania turystom, to właśnie spieszymy z odpowiedzią. Będąc we Włodawie koniecznie odwiedźcie te punkty na mapie miasteczka położonego nad Bugiem:
- czworobok (barokowe kramy i jatki z XVIII wieku) i rynek wokół niego,
- Kościół Paulinów pw. św. Ludwika z XVIII w.,
- Synagogę Wielką oraz Synagogę Małą, czyli barokowy zespół synagogalny pochodzący z XVIII w.,
- Cerkiew prawosławną pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIX w.
Ponadto, spacerując po mieście warto także zwrócić uwagę nie tylko na klimatyczne uliczki, ale i urokliwe kamienice. Dodajmy również, że to właśnie we Włodawie cyklicznie odbywa się Festiwal Trzech Kultur, w trakcie którego można zapoznać się ze spuścizną polską, ukraińską i żydowską, bo to właśnie te narody przez lata współistniały na tym obszarze. W jego trakcie odbywają się liczne koncerty, pokazy teatralne, wystawy i pokazy filmowe. W tym roku wydarzenie to zostało zaplanowane na 15-17 września. Szczegóły niebawem.