Szlak Renesansu Lubelskiego, Włodawa oraz Roztoczański Park Narodowy – to właśnie te rejony Lubelszczyzny walczą o głosy internautów i czytelników magazynu „National Geographic Traveler”, który jest organizatorem wakacyjnego plebiscytu „Cuda Polski 2023”. To konkurs mający na celu wyodrębnienie najpiękniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce. Do plebiscytu w każdym z województw wytypowano po trzy miejsca, które walczą o miano tegorocznego „Cudu Polski”. Poniżej krótko przedstawimy wam propozycje z województwa lubelskiego.
Które miejsca z Lubelszczyzny walczą o miano „Cudu Polski 2023”?
Szlak Renesansu Lubelskiego obejmuje 42 zabytkowe obiekty będące przykładami lubelskiej architektury z przełomu XVI/XVII wieku , która łączy w sobie elementy gotyckie z renesansowymi. Na całej trasie turyści mogą odnaleźć 250 tablic drogowych w języku polskim i angielskim. Przeważającą częścią budowli, które obejmuje Szlak Renesansu Lubelskiego, są obiekty sakralne.
Wśród propozycji do miana lubelskiego „Cudu Polski 2023” znalazła się także Włodawa, nazywana „miastem trzech kultur”. To malowniczo położone nad Bugiem miasto jest przykładem miejsca, w którym przenikały się różne religie i kultury, i właśnie ten klimat zachowała do dziś. Zobaczyć tu można np. barokowe kościoły oraz cerkwie i synagogi.
Z kolei Roztoczański Park Narodowy, który także znalazł się w tegorocznej edycji plebiscytu, obejmuje tereny, które są uważane za najbardziej nasłonecznione w Polsce. Ten fakt w połączeniu z malowniczymi krajobrazami oraz uprawą winorośli sprawia, że Roztocze bywa nazywane „Polską Toskanią”. RPN wyróżnia się także różnorodnością przyrodniczą.
Jak głosować w plebiscycie „Cuda Polski 2023”?
Tegoroczne „Cuda Polski” wybiorą internauci. Na ulubione atrakcje turystyczne w danym regionie można głosować do 16 lipca na stronie national-geographic.pl/cuda-polski. Zwycięzcą plebiscytu zostanie jedno z trzech miejsc walczących o to miano w każdym z województw.