Spis treści
- Dęblin w woj. lubelskim. Co wiemy o tym mieście?
- Dlaczego Dęblin jest nazywany „stolicą polskich skrzydeł”?
- Co warto zobaczyć w Dęblinie?
Dęblin w woj. lubelskim. Co wiemy o tym mieście?
Dęblin to miasto leżące na terenie powiatu ryckiego w woj. lubelskim, u zbiegu rzeki Wieprz i Wisły. Obecnie zamieszkuje je kilkanaście tysięcy osób. Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego z końca grudnia 2021 r., w miejscowości tej mieszkało około 15,5 tys. mieszkańców. Jednocześnie miasto to trafiło na listę najszybciej wyludniających się w Polsce.
Pierwsze wzmianki dotyczące Dęblina odnotowane są w źródłach z końca XIV wieku. Na przestrzeni lat miejscowość ta należała do różnych rodów (m.in. do Mniszchów i to właśnie w ich czasach – XVIII w. – wybudowany został dębliński pałac), a w pierwszej połowie XIX w. została podarowana Iwanowi Paskiewiczowi, który zmienił jej nazwę na Iwanogrod. Wtedy też powstała tu osada handlowa, budynki forteczne, a następnie rozpoczęto budowę kolei nadwiślańskiej i kolei iwanogrodzko-dąbrowskiej.
W trakcie I wojny światowej miejscowość ulegała zniszczeniom, zaś po odzyskaniu niepodległości ulokowano w jej okolicy kilka jednostek polskiego wojska; przywrócono też nazwę Dęblin. W 1925 r. swoje początki miała tu szkoła lotnicza. Podczas II wojny światowej Niemcy traktowali Dęblin jako ważny ośrodek lotniczy, a na terenie miejscowości funkcjonowało kilka obozów jenieckich.
Po zakończeniu działań zbrojnych rozpoczęła się odbudowa po zniszczeniach. Dęblin posiada prawa miejskie w listopadzie 1954 r.
Dlaczego Dęblin jest nazywany „stolicą polskich skrzydeł”?
Określanie Dęblina jako „stolicy polskich skrzydeł” związane jest z działającą na terenie miasta Lotniczą Akademią Wojskową (na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała oficjalną nazwę; do 2018 r. była to Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, zaś powszechnie wciąż znana jest jako „Szkoła Orląt”). To jedna z najstarszych szkół lotniczych w Polsce. Wśród najbardziej znanych osób, które ją ukończyły, można wymienić między innymi Mirosława Hermaszewskiego, czyli pierwszego Polaka, który odbył lot w kosmos.
Warto też dodać, że samorząd studentów LAW jest organizatorem majowej plenerowej imprezy studenckiej, która nie bez powodu nosi nazwę „Skrzydlate Juwenalia”.
Zobacz także galerię zdjęć: Tak wyglądał Dęblin 100 lat temu. Archiwalne fotografie
Co warto zobaczyć w Dęblinie?
Wybierając się na wycieczkę do Dęblina, na listę punktów wartych zobaczenia w tym mieście warto wpisać między innymi:
- Twierdzę Dęblin – obiekty forteczne (m.in. cytadela i kilka fortów) wzniesione przez władzę rosyjską w XIX wieku,
- zespół pałacowo-parkowy Mniszchów,
- Muzeum Sił Powietrznych – to placówka, której celem jest prezentowanie historii polskiego oręża, a szczególnie zabytków techniki lotniczej i popularyzowanie wiedzy o krajowej wojskowości,
- wieżę ciśnień,
- rynek,
- dworzec kolejowy,
- pomnik lotników,
- kościół Chrystusa Miłosiernego,
- cmentarz wojenny „na Balonnej”.
Zobacz także galerię zdjęć: Tak wyglądała kiedyś wieża ciśnień w Dęblinie