banknoty

i

Autor: KMP Nowy Sącz

pieniądze

To miasto w woj. lubelskim domaga się reparacji od Niemiec. „Ponieśliśmy ogromne straty”

Radni powiatu biłgorajskiego przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia od Niemiec z powodu napaści na Polskę w 1939 r. i okupacji. - W wyniku II wojny światowej ponieśliśmy ogromne straty materialne i niematerialne – argumentowali.

Rada Powiatu w Biłgoraju podczas czwartkowego głosowania przez aklamację wyraziła swoje poparcie - jak napisano w uchwale – „dla działań zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia należnego Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w wyniku rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką”.

- Rzeczypospolita Polska poniosła proporcjonalnie największe straty osobowe i majątkowe ze wszystkich państw zaatakowanych przez III Rzeszę Niemiecką podczas II wojny światowej. Straty te nie wynikały tylko z działań wojennych, ale przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej, w szczególności celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach państwa polskiego, a także z intensywnej eksploatacji społeczeństwa polskiego, w tym pracy przymusowej oraz celowego niszczenia mienia – wskazali radni.

Jak podano, obszar powiatu biłgorajskiego został ciężko doświadczony przez agresję, a następnie okupację niemiecką.

Super Ring - reparacje wojenne

- W wyniku II wojny światowej ponieśliśmy ogromne straty materialne i niematerialne – zniszczona została infrastruktura: budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, zabytki kultury oraz zbiory muzealne" – napisano w uchwale, podkreślając „ogromne straty ludzkie”.

- Dlatego mamy pełne prawo domagać się jednoznacznego przyjęcia przez Rząd Republiki Federalnej Niemiec odpowiedzialności moralnej, politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za zniszczenie na terenie Powiatu Biłgorajskiego – argumentowali radni.

Rada – wskazano w uchwale — oczekuje od polskiego rządu „stanowczego prowadzenia działań dyplomatycznych i prawnych, zmierzających do uzyskania od Rządu Republiki Federalnej Niemiec odpowiedniego zadośćuczynienia”.

- Polska powinna je otrzymać w imię elementarnego poczucia sprawiedliwości, w imię prawdy historycznej oraz w imię rzeczywistego pojednania polsko-niemieckiego – dodano.

Na początku sierpnia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk skierował apel do samorządów o wsparcie dla działań rządu w ubieganiu się o odszkodowania wyrządzone przez niemiecką agresję i okupację w latach 1939-1945.

Z raportu na stronie internetowej instytutstratwojennych.pl wynika, że ogółem 5 mln 200 tys. obywateli państwa polskiego zginęło w czasie II wojny światowej w wyniku wyłącznie działalności państwa niemieckiego i jego organów.

6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł – to wycena strat wojennych Polski poniesionych w wyniku niemieckiej agresji.

Zobacz także: Tak 100 lat temu wyglądał lubelski „Cud Polski” 2023! Musicie zobaczyć te zdjęcia!