Parczew

i

Autor: PW/archiwum

CIEKAWOSTKI

To miasto jest jednym z najstarszych w woj. lubelskim. Zasłynęło z „cudu na drzewie”

2024-11-29 16:16

Ma ponad 600 lat, co sprawia, że należy do grona najstarszych miast Lubelszczyzny, a jednym z jego najcenniejszych zabytków jest bazylika, w której znajduje się obraz zwany „Madonną z Gruszką”. W ubiegłym roku o tej lubelskiej miejscowości usłyszała cała Polska za sprawą „objawienia” na jednym z drzew. Sprawdźcie poniżej, o które miasto chodzi!

Spis treści

  1. To jedno z najstarszych miast w woj. lubelskim. Co wiemy o jego historii?
  2. „Cud” na drzewie w Parczewie. O tym „objawieniu” mówiła cała Polska!
  3. Atrakcje turystyczne Parczewa. Co warto tu zobaczyć?

To jedno z najstarszych miast w woj. lubelskim. Co wiemy o jego historii?

Początki tej miejscowości sięgają XIII wieku, zaś prawa miejskie zostały jej przyznane w 1401 r. przez króla Władysława Jagiełłę, w związku z czym zalicza się do listy najstarszych miast województwa lubelskiego. Parczew, bo to o nim mowa, zapisał się na kartach średniowiecznej historii jako jeden z ważniejszych punktów na politycznej mapie kraju, bowiem był miejscem sejmików szlacheckich i zjazdów polsko-litewskich. W dawnych latach funkcjonował też pod nazwą Parczów.

W średniowieczu w mieście tym funkcjonowały dwie łaźnie, kilka browarów i młynów oraz wybudowane były trzy bramy: Chełmska, Lubelska i Łomaska. Działały tu też kościoły, synagoga i cerkiew. Czasy świetności Parczewa zostały zahamowane wraz z końcem dynastii Jagiellonów i odnowiły się nieco dopiero podczas panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kolejny zastój w rozwoju miasta przypadł na czas zaborów. Następne ożywienie gospodarcze w tej miejscowości rozpoczęło się pod koniec XIX wieku, kiedy to uruchomiono przebiegającą przez nie linię kolejową Lublin-Łuków.

Cud w Parczewie. Przy nadprzyrodzonym wizerunku gromadzi się coraz więcej osób

To jednak też nie trwało zbyt długo, bowiem dalszy rozwój miasta znów został zahamowany – najpierw przez I, a później przez II wojnę światową. Dopiero, gdy w połowie lat 50. XX w. Parczew stał się siedzibą powiatu, to nastąpiło ożywienie i rozbudowa tej miejscowości. Co warte zaznaczenia, po reformie administracyjnej, która zniosła powiaty, w latach 1975-1998 miasto to należało do województwa bialskopodlaskiego. Po kolejnej reformie, od 1999 r. Parczew ponownie stał się miastem powiatowym i znalazł się na obszarze woj. lubelskiego, kontynuując swój gospodarczy rozwój.

„Cud” na drzewie w Parczewie. O tym „objawieniu” mówiła cała Polska!

W maju 2023 r. o Parczewie usłyszała cała Polska. Stało się tak za sprawą kilkunastosekundowego wideo, które trafiło do sieci. Nagranie przedstawiało drzewo rosnące w pobliżu jednego z bloków przy ul. Spółdzielczej. Na ciemnym pniu dało się tam zauważyć zagadkowy wizerunek, który odznaczał się od całości jaśniejszym wzorem. Jedni widzieli w nim w podobiznę Matki Boskiej z aureolą, a według innych miała to być twarz Jezusa. Niektórzy twierdzili nawet, że to „objawienie”. Na zamieszczonym wideo widać było też grupę osób, które zebrały się w niedalekiej odległości od „cudu na drzewie” i odmawiały modlitwę.

W ciągu kilku kolejnych dni przed drzewem przy ul. Spółdzielczej w Parczewie zaczęło pojawiać się coraz więcej osób. Czy faktycznie doszło tam do świętego objawienia? Stanowisko kościoła w tej sprawie od początku było jednoznaczne.

Nie ma tam żadnych znamion cudu. Ta rzekoma „postać na drzewie” pojawiła się wskutek deszczu i słońca, a ludzie widzą, to co chcą zobaczyć – podkreślał w ubiegłym roku w rozmowie z naszym portalem ówczesny rzecznik kurii siedleckiej, ks. Jacek Świątek.

Zobacz także galerię: Tak wyglądał Parczew 100 lat temu. Mamy stare zdjęcia miasta!

Atrakcje turystyczne Parczewa. Co warto tu zobaczyć?

Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych, jakie warto odwiedzić przyjeżdżając do Parczewa, należy wymienić:

  • parczewski rynek – otoczony kamienicami; jego charakterystycznym elementem jest pomnik królewskiego jelenia, nawiązujący do herbu miasta;
  • Bazylikę Mniejszą, czyli Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin – to neogotycki kościół na terenie parafii pw. św. Jana Chrzciciela, którego elementem charakterystycznym są dwie wieże. Wewnątrz świątyni, na ołtarzu głównym widnieje obraz namalowany przez nieznanego artystę ze szkoły flamandzkiej, przedstawiający Matkę Boską i małego Jezusa, który w jednej ręce trzyma bukiet kwiatów, a w drugiej owoc przypominający gruszkę. Z tego też względu dzieło to bywa określane mianem „Madonny z Gruszką”. Okoliczności, w jakich obraz ten trafił do Parczewa, nie są znane;
  • drewnianą dzwonnicę – budowla pochodząca z drugiej połowy XVII wieku o konstrukcji zrębowej;
  • bożnicę – to synagoga, czyli dawny żydowski dom modlitwy;
  • mykwę – dawna łaźnia żydowska.

W niedalekiej odległości od miasta, na terenie powiatu parczewskiego, znajdują się też ścieżki przyrodnicze, rezerwaty przyrody oraz jeziora, które cieszą się popularnością zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Jednym z najpopularniejszych z nich jest Jezioro Bialskie.

Zobacz także zdjęcia: Wrześniowy spacer nad Jeziorem Bialskim w Białce w woj. lubelskim

Czy to miasto leży w woj. lubelskim? Prosty test z geografii

Pytanie 1 z 15
W woj. lubelskim leży Międzyrzec Podlaski.
Lublin Radio ESKA Google News
Autor: