„Grodzisko Żmijowiska” przeszło do historii. Teraz miejsce to ma nową nazwę
Grodzisko Żmijowiska to unikalne miejsce na mapie województwa lubelskiego, będące jednym z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wraz z początkiem 2025 roku nastąpiły jednak pewne zmiany w statucie kazimierskiej placówki. Jak już informowaliśmy, wiąże się z nimi m.in. utworzenie samodzielnego Muzeum Zamek w Janowcu (dotychczas miejsce to było oddziałem MNKD).
Kolejna ważna informacja dotyczy natomiast Grodziska Żmijowska, które wraz z nowym rokiem zmieniło swoją nazwę i funkcjonuje już jako Muzeum Dawnych Słowian – oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Skąd taka decyzja?
„Nazwa jest powrotem „do korzeni”. Zanim Grodzisko Żmijowiska zostało oddziałem MNKD, w latach 2005-2009 funkcjonował projekt o nazwie „Muzeum Dawnych Słowian - otwarte muzeum tematyczne”, który zakładał aktywną ochronę reliktów czterech grodzisk z okresu plemiennego, położonych w zachodniej części Kotliny Chodelskiej oraz popularyzację wiedzy z zakresu archeologii, związanej z wczesnośredniowiecznym osadnictwem i kulturą materialną Słowian” – czytamy w mediach społecznościowych Muzeum Dawnych Słowian (wcześniej fanpage działał jako „Grodzisko Żmijowska”).
„Nowa nazwa została wprowadzona w związku z objęciem opieką Grodziska w Kłodnicy. Uznaliśmy, że lepiej oddaje ona zakres i charakter naszej działalności” – czytamy z kolei w komunikacie na stronie internetowej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Gdzie znajduje się Muzeum Dawnych Słowian?
Muzeum Dawnych Słowian, czyli do niedawna Grodzisko Żmijowiska, to oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Położone jest na obszarze Kotliny Chodelskiej, a dokładniej – we wsi Żmijowiska w gminie Wilków w powiecie opolskim na Lubelszczyźnie. Stanowi centralny punkt szlaku tematycznego „Grodziska nad Chodelką”.
Na niewielkim terenie można zobaczyć tu odtworzone fragmenty umocnień dawnego grodu słowiańskiego, wzniesionego około 888 r. oraz mini skansen złożony z kilku wczesnośredniowiecznych budowli. Ponadto, dla chętnych w placówce odbywają się m.in. warsztaty, podczas których można poznać np. tajniki dawnego garncarstwa. Niekiedy w miejscu tym organizowane są też tematyczne wydarzenia z udziałem grup rekonstrukcyjnych.
Muzeum Dawnych Słowian to miejsce o charakterze otwartym, co oznacza, że można je zwiedzać samodzielnie i za darmo o każdej porze roku!
Zobacz także galerię zdjęć: Żmijowiska w woj. lubelskim