Spacer trasą Poematu o mieście Lublinie

i

Autor: Magdalena Krasuska

kultura

„To jest księżyc, towarzysz”. Przed nami spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie”

2023-06-26 15:58

W Lublinie pierwsza lipcowa pełnia księżyca jest najbardziej poetycką w kalendarzu. Właśnie wtedy co roku wyrusza spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie”. Przechadzka kończąca się w świetle księżyca połączona ze wspólnym czytaniem odbędzie się po raz 21.

Stali bywalcy i bywalczynie, których ta inicjatywa ma, dobrze wiedzą, że wymarsz jest z Wiaduktu Poniatowskiego, czyli kładki pieszo-rowerowej od ulicy Rogowskiego. Odbędzie się 3 lipca 2023 o godz. 19.

Trasa spaceru to ponad 7 kilometrów marszu i około 15 minut głośnego czytania. Jak przekonuje Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, „wędrówka tworzy kolejną warstwę wiersza – wpisuje rzeczywiste miejsca i doznania w interpretację Poematu”.

Pierwszy spacer odbył się w setną rocznicę urodzin Poety – w 2003 roku. Tegoroczny będzie częścią Zjazdu Lublinerów 2023.

„Poemat o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza powstał w 1934 roku. Wiemy o tym, bo w zachowanym rękopisie utworu, na stronie tytułowej tę właśnie datę napisał sam Czechowicz. Akcja „Poematu” dzieje się w lipcu, przy pełni księżyca, kiedy to w nocną wędrówkę po mieście zabiera nas tajemniczy przewodnik-wędrowiec. Wkracza on do miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ulicy Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy p.w. Świętej Trójcy. Potem schodzi na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej przez Kalinowszczyznę i Czwartek opuszcza rodzinne miasto.

Ciekawostką jest, że „Poemat” od początku był pisany jako słuchowisko radiowe. Swoją premierę w tej wersji miał trzy lata po napisaniu: 9 lipca 1937 r. dokładnie o 21:45 w Polskim Radiu.

Zobacz też: „Sami swoi. Początek”. Ekipa filmowa zawitała do Muzeum Wsi Lubelskiej! 

Express Biedrzyckiej - dr Ewa PIETRZYK-ZIENIEWICZ