GALERIA

To jedyny taki cmentarz w Lublinie! Niewiele osób wie o jego istnieniu [GALERIA]

Ten cmentarz w Lublinie ma już ponad 100 lat, a wiele osób nie wie o jego istnieniu. To miejsce wygląda, jakby było zaniedbane albo opuszczone, ale znajdują się tu groby, które nie mają nawet roku. Sprawdziliśmy, jak wygląda jedyny w Lublinie cmentarz mariawitów.

Cmentarz mariawicki w Lublinie

Jest to nekropolia należąca do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, który znajduje się na ul. Paganiniego w Lublinie. Nie jest to jedyny cmentarz w okolicy, który jest pod opieką tej parafii. Inny znajduje się w miejscowości Chmiel w pow. lubelskim, ale jest on już nieczynny. Działa on już od ponad 100 lat. Powstał w 1906 roku przy ulicy Bazylianówka. W granicach Lublina teren ten znajduje się dopiero od lat 80. XX w. 

Cmentarz mariawicki w Lublinie jest teraz bardzo zaniedbany i zapomniany. Brakuje tu ogrodzenia, a nagrobki są często niszczone przez lokalnych wandali. Niestety, społeczność mariawitów nie jest w stanie zebrać odpowiedniej kwoty pieniędzy na zabezpieczenie terenu. Od 2010 roku cmentarzem opiekują się więźniowie z lubelskiego aresztu. Teren kilka razy do roku sprząty. 

Ponad 100-letni cmentarz w Lublinie

Ten w Lublinie znajduje się na obrzeżach miasta i wygląda tak, jakby był już dawno zapomniany. Wiele mogił obrasta już krzewami i bujną trawą. To mały cmentarz, w którym znajduje się około 50 grobów. Obecnie miejsce to jest bardzo zaniedbane. Do tego, nie ma ogrodzenia, co sprawia, że cmentarz wraz z cennymi starymi nagrobkami jest obiektem ataku wandali. 

Z okazji zbliżających się Uroczystość Wszystkich Świętych postanowiliśmy się wybrać na tę zapomnianą nekropolię w Lublinie. Zapraszamy i was do obejrzenia galerii z tego miejsca!

Szpitale psychiatryczne i cmentarz w Tworkach. Groby pacjentów i lekarzy. Niezapomniani

Kim są mariawici w Lublinie?

Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej to nurt chrześcijańskiego kościoła prawnie działający na terenach Polski i Francji. Powodem stworzenia takiego kościoła było  niezaakceptowanie przez hierarchię polską i papieża w Rzymie działalności Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów, które powstało na skutek objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia, jakie otrzymała siostra zakonna św. Maria Franciszka Kozłowska 2 sierpnia 1893 w Płocku.

Lubelska parafia mariawicka sięga początkami 1898 roku. Kościół został wybudowany na lubelskim Czechowie. Po zawirowaniach z czasów I i II wojny światowej w latach 90. budynki gospodarcze wokół parafii przekształcono w garaże dla samochodów mieszkańców osiedla, dobudowując kolejne prowizoryczne pomieszczenia. W ostatnim czasie wejście na teren kościoła po schodach od ul. Północnej zostało zamknięte, nieczynny jest również położony na skarpie ogród parafialny.

Zobacz także: Kiedyś miasto, dziś dzielnica Lublina. Zobacz, jak wygląda Wieniawa na starych zdjęciach