Włodawa

i

Autor: Adam Kołkowski/CC BY-SA 4.0/wikipedia

wydarzenia

To jedyne takie wydarzenie w Polsce. We Włodawie rozpoczął się Festiwal Trzech Kultur

2024-09-20 13:16

Wielokulturową historię Włodawy - którą zamieszkiwali Żydzi, wyznawcy prawosławia i katolicy - przybliża Festiwal Trzech Kultur, który potrwa do niedzieli. W programie m.in. koncerty, spotkania, wystawy. W tym roku mija 490 lat od nadania praw miejskich tej położonej nad Bugiem miejscowości.

Dyrektor Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie Anita Lewczuk vel Leoniuk, że w tym roku w programie będzie można znaleźć nawiązania m.in. do 490-lecia nadania praw miejskich Włodawie.

Festiwal Trzech Kultur – kiedy będzie? 

Festiwalowy piątek (20.09) jest tradycyjnie dniem poświęconym tradycji i kulturze żydowskiej. Zaplanowano m.in. warsztaty wycinanki żydowskiej, wykład o religijnych funkcjach liter hebrajskich, spotkanie z Włodawerem prof. Yehudą Lermanem, prezesem Ziomkostwa Żydów Włodawskich w Izraelu.

W sobotę będzie można bliżej poznać kulturę prawosławia. W programie na przykład koncert „Tryptyk Jabłeczyński” w wykonaniu Męskiego Chóru Muzyki Cerkiewnej Katapetasma, prelekcja o prawosławiu na wschodzie, wernisaż wystawy Małgorzaty Dawidiuk „Ikona-cień”, projekcja filmu dokumentalnego „Archimandryta” w reż. Jerzego Kaliny.

Lubelskie. Tak wyglądała nocna burza

W niedzielę zaplanowano warsztaty wycinanki ludowej, spektakl „Pieśń rzeki” w wykonaniu Teatru Łątek z Supraśla, dyskusja nt. przyszłości polszczyzny z udziałem dr hab. Macieja Malinowskiego i prof. Jerzego Bralczyka i reżysera Krzysztofa Zanussiego, rozstrzygnięcie Wielkiego Dyktanda Pogranicza. Jednym z wydarzeń na zakończenie festiwalu będzie koncert w 490-lecie nadania praw miejskich w wykonaniu Chóru Ziemi Włodawskiej Vlodaviensis, Stowarzyszenia Wschód Kultury oraz solistów: Michaliny Goławskiej i Marcina Obuchowskiego.

Festiwal Trzech Kultur – kultywowanie dawnej tradycji

Festiwal przypomina o wielokulturowej historii Włodawy, którą zamieszkiwali wyznawcy judaizmu, prawosławia i katolicyzmu.

- Ale nie tylko. Obecni tu byli również m.in. unici, protestanci. Włodawa określana jest jako Miasto Trzech Kultur ze względu na to, że po tych świątyniach zostały do dzisiejszych czasów budowle, czyli Zespół Synagogalny, cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kościół parafialny pw. św. Ludwika wraz z klasztorem paulinów – wymieniła dyrektor Anita Lewczuk vel Leoniuk.

Zobacz także: Inne Brzmienia 2024 w Lublinie. Tak było trzeciego dnia festiwalu