- Jest to bardzo ważny dzień, w którym warto poszerzać wiedzę w zakresie depresji, czyli mówić o tym czym jest depresja, jak ją rozpoznawać oraz jak ją leczyć - mówi Maja Kuczyńska, psycholog z Lublina. - Depresja jest chorobą psychiczną, która może się objawiać na wiele sposobów. Możemy ją zaobserwować poprzez obserwację czynników somatycznych, fizycznych, poznawczych, psychologicznych, behawioralnych, więc tak naprawdę ma wiele twarzy. Nie u wszystkich występują dane objawy. Czasami jest trudna do zdiagnozowania u niektórych osób. Może dotknąć każdego, bez względu na wiek i status ekonomiczny.
W całej Polsce 1,5 mln osób choruje na depresję. To prawie tyle osób, ile mieszka w Warszawie.
Duży problem z depresją występuje wśród nastolatków. Szacuje się, że około 20 procent z nich ma zaburzenia depresyjne lub depresję.
- Depresja jest chorobą, którą się leczy poprzez farmakologię, czyli poprzez wizytę u psychiatry (jeżeli są przypisane leki, to trzeba je przyjmować systematycznie) oraz przez psychoterapię lub systematyczny kontakt z psychologiem - dodaje Kuczyńska. - Warto dbać o zdrowie psychiczne. Można w jakiś sposób swoim stylem życia, funkcjonowaniem, pracą nad umiejętnościami społecznymi zapobiegać, zmniejszać ryzyko pojawienia się depresji. Reagujmy wcześniej, a nie jak już mamy objawy depresji takiej zaawansowanej, gdzie występują myśli samobójcze. Im wcześniej zareagujemy w przypadku obniżonego nastroju, czy stanów depresyjnych, tym mniejsze ryzyko, że ta depresja się pojawi.
Światowy Dzień Walki z Depresją obchodzony jest 23 lutego.
Radio Eska także podpowiada jak walczyć z depresją w specjalnej akcji "Eska razem przeciw depresji".