Najważniejszy zabytek Lublina?
Klasztor dominikanów w Lublinie znajduje się przy ul. Złotej, na Starym Mieście, w bezpośrednim sąsiedztwie Archikatedry Lubelskiej i Bramy Krakowskiej. Kompleks obejmuje kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz przylegający klasztor.
Przez to miejsce było niszczone i odbudowywane, m.in. w czasie pożarów i wojen. Do dziś jednak pozostaje jednym z najważniejszych zabytków Lublina. Organizowane są tu liczne wydarzenia, w tym koncerty, wystawy oraz spotkania o charakterze duchowym i kulturalnym. Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest także jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków miasta.
Wyjątkowe relikwie w Lublinie skradzione
Kościół i klasztor Dominikanów to jedna z najstarszych świątyń Lublina. Ks. Jan Ambroży Wadowski, historyk kościołów lubelskich, nie mając dostępu do wszystkich archiwaliów, które dzisiaj znamy, twierdził, że dominikanie rozpoczęli swoją działalność w Lublinie w 1342 r. Był to rok ufundowania kościoła i klasztoru przez króla Kazimierza Wielkiego.
Kościół i klasztor dominikanów w Lublinie, nazywany „lubelskim Wawelem”. Reprezentuje styl gotycki z elementami późniejszymi, w tym renesansowymi i barokowymi. Budowla jest trójnawowa, z pięknymi sklepieniami i bogato zdobionymi wnętrzami.
Najważniejszym skarbem dominikanów w Lublinie były relikwie Krzyża Świętego, które według tradycji przywiózł do miasta w XIII wieku bp Andrzej z Krakowa. Uznawano je za cudowne, a ich obecność przyciągała pielgrzymów z całego regionu. Niestety, na początku lat 90. relikwie zniknęły. Złodzieje weszli do świątyni nocą i zabrali relikwiarz zawierający cenny fragment Krzyża Świętego.
Zaraz po kradzieży rozpoczęto intensywne śledztwo, zarówno przez władze kościelne, jak i cywilne. Niestety, nie przyniosło ono żadnych rezultatów. Z biegiem czasu sprawa została zamknięta, choć relikwie uznano za bezpowrotnie utracone.
Koniecznie zobacz, jak to miejsce wygląda na starych zdjęciach!
Ważne historyczne miejsce w Lublinie
Klasztor dominikanów odgrywał ważną rolę nie tylko religijną, ale także społeczną i kulturalną. To w pobliżu kościoła dominikanów miały miejsce rozmowy prowadzące do podpisania Unii Lubelskiej w 1569 roku. Klasztor był ważnym ośrodkiem kultu religijnego, dzięki relikwiom Krzyża Świętego i organizowanym odpustom.
Do tej pory to miejsce jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Lublinie.
Zobacz także: W Lublinie trwają wielkie przygotowania do świąt