ZDJĘCIA

To jeden z najstarszych parków w Lublinie. Tak prezentuje się w jesiennej odsłonie [ZDJĘCIA]

Park Bronowicki jest drugim najstarszym parkiem w Lublinie. Niewiele osób wie, że jego początki były dość burzliwe. Dlaczego? Wyjaśnienie znajdziecie poniżej, a w galerii zdjęć możecie zobaczyć, jak to miejsce prezentuje się obecnie – tym razem w jesiennej odsłonie!

Park Bronowicki jest jednym z najstarszych parków w Lublinie. Początki były burzliwe

Park Bronowicki położony jest między ul. Fabryczną a Łęczyńską w Lublinie, nad rzeką Czerniejówką. Jego dawna nazwa to „Foksal”. Powstał pod koniec lat 60. XIX wieku, co czyni go drugim – po Ogrodzie Saskim – najstarszym parkiem w Lublinie. Warto zaznaczyć, że oba te miejsca łączy jedna osoba – Feliks Bieczyński, który był pomysłodawcą ich powstania. „Foksal” został objęty pieczą miasta Lublin od 1875 roku.

Według początkowych założeń, park Bronowicki miał być miejscem rekreacji dla mniej zamożnych lublinian, którzy zamieszkiwali okoliczne tereny i na co dzień pracowali w tutejszych zakładach przemysłowych. Ku zaskoczeniu wielu, „Foksal” dość szybko zyskał na popularności, a czasy jego największej świetności przypadały na końcówkę lat 80. i pierwszą połowę lat 90. XIX wieku.

Ulewa w woj. lubelskim. Intensywne opady w Zamościu i Lublinie

„W tym czasie w parku koncertowała orkiestra wojskowa, a niezwykłą popularnością cieszył się bufet z kawą oraz mleczarnia dzierżawiona przez państwa Wojdalińskich. Do atrakcji parku należały wówczas także: tor do jazdy na wrotkach, wypożyczalnia szczudeł i pijalnia wód mineralnych” – czytamy na stronie Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN.

Dodatkowo, w okresie zimowym w parku Bronowickim wylewano wodę, tworząc w ten sposób równie popularną ślizgawkę.

Rewitalizacje Parku Bronowickiego w Lublinie

Jak podają źródła, pierwsza rewitalizacja parku Bronowickiego w Lublinie odbyła się na początku XX wieku. Niestety, w lipcu 1931 r. miasto nawiedziła wichura, która wyrządziła na tym terenie wiele szkód – szacunkowo ucierpiało około 80 proc. parkowego drzewostanu, a około 30 proc. zostało całkowicie wyłamane. Kolejne szkody powstały w tym miejscu na skutek bombardowania Lublina w 1944 r.

Park Bronowicki w listopadzie 1982 r. został wpisany na listę obiektów zabytkowych. Od tamtej pory wszelkie prace renowacyjne na jego terenie muszą uzyskać zgodę konserwatora zabytków.

Jak już niejednokrotnie informowaliśmy, w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy Miasto Lublin planuje przeprowadzić na terenie Parku Bronowickiego kompleksowy remont. W planach jest m.in. przebudowa ogrodzenia, utworzenie siłowni zewnętrznej i nowego placu zabaw, nowe nasadzenia drzew i krzewów, zainstalowanie monitoringu oraz wymiana oświetlenia na ledowe.

Zobacz wizualizacje:

Park Bronowicki w nowej odsłonie ma być gotowy wiosną 2026 r.

Zobacz na zdjęciach, jak prezentuje się dziś w jesiennej odsłonie!

Rozpoznasz park w Lublinie po zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Na zdjęciu widać część:
Ogród Saski w Lublinie