Ten program ma zapobiegać przemocy. W Lublinie opracowano Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Urząd Miasta Lublin

Ten program ma zapobiegać przemocy. W Lublinie opracowano Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży

2023-03-16 16:44

Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży mają pomóc w tym, aby najmłodsi nie doświadczali przemocy. W Lublinie rusza właśnie nowy program na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży. Skierowany jest do lubelskich placówek oświatowych i instytucji działających na rzecz młodych osób.

- Zachęcam placówki do włączania się w działania programu - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydent Lublina. - Chodzi o ochronę całej społeczności szkolnej. Skupiamy się na młodych osobach, natomiast Standardy Ochrony są standardami bezpieczeństwa i wsparcia dla wszystkich tych, którzy znajdą się w trudnej sytuacji. Standardy dotyczą nie tylko sytuacji, które dzieją się na terenie szkoły, ale będą traktowane dużo szerzej.

Program adresowany jest do żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, organizacji pozarządowych i innych instytucji działających na rzecz dzieci i młodzieży.

- Proponujemy rozwiązanie, które ma na celu wsparcie środowiska szkolnego - mówi Aleksandra Kulik, prezeska Fundacji Sempre a Frente. - Szkoła jest jednym z miejsc, w którym młode osoby spędzają najwięcej swojego czasu. Chcemy wspólnie działać ku temu, żeby takie sytuacje przemocowe się nie wydarzały i żebyśmy wiedzieli co w takiej sytuacji zrobić, jeżeli już taka trudna sytuacja się wydarzy. Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży są po to, żeby były procedury, żeby było jasne narzędzie do tego, żeby jak najlepiej wspierać młode osoby.

Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży to projekt realizowany we wsparciu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która zapoczątkowała w naszym kraju ideę tworzenia takich dokumentów.

- Standardy Ochrony Dzieci jest to zbiór spisanych zasad, w których między innymi są ustalone zasady dotyczące relacji pomiędzy personelem szkoły, a młodymi osobami. Są też tam spisane zasady dotyczące reagowania w sytuacjach kryzysowych - mówi Jagoda Idzik, koordynatorka programu. - Dzięki tym zasadom młodzież ma zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Chcemy objąć tym działaniem na ten moment 20 szkół, więc zapraszamy do kontaktu.

Placówki, które chciałyby wdrożyć u siebie Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży mogą wysyłać zgłoszenia do końca marca na adres e-mail [email protected]

Według ogólnopolskich statystyk 33% młodzieży w wieku 13-17 lat doświadczyło przemocy fizycznej ze strony bliskich dorosłych, 57% dzieci doznało przemocy rówieśniczej, a ponad 70% dzieci doświadczyło jakiejś formy krzywdzenia.