Jest zachowany w dobrym stanie, długi na około 16 cm i szeroki na maksymalnie 4 cm, a jego krawędzie nie noszą śladów zużycia. Właśnie tak można opisać sztylet z brązu, jaki 23 kwietnia odnaleziono na obszarze gminy Krasnystaw.
Znalezisko pochodzące z epoki brązu trafiło do chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dzięki Wojciechowi Werusowi ze Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Wolica” w Izbicy, zaś znalazcą prehistorycznego sztyletu jest Grzegorz Rękas. Na zabytek natrafił on podczas poszukiwań prowadzonych przez członków stowarzyszenia przy użyciu profesjonalnego wykrywacza metalu.
„Tego typu zabytki archeologiczne w Polsce są niezykle rzadkie. Kilka lat temu na Podkarpaciu podobnym znaleziskiem mogło pochwalić się Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Galicja. Obecnie ciężko powiedzieć, czy jest to pierwszy tego typu obiekt okryty na Lubelszczyźnie, ale na pewno będzie on tematem licznych badań i prac naukowych. Warto dodać, że sztylety takie często znajdowane są w bogato wyposażonych grobach mężczyzn, zwanych grobami wojowników” – czytamy na facebookowym fanpage’u Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego ,,Wolica” (pisownia oryginalna – przyp. red.).
Niewykluczone jest, że znaleziony sztylet mógł powstać między 1600 a 1300 r. p.n.e.!
„Niestety, nie znamy kontekstu zabytku, który znaleziono pod płytką warstwą ziemi” – zaznacza Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków i dodaje jednocześnie, że jak dotąd z pewnością jest to pierwsze tego typu znalezisko na obszarze pow. chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego.
Wkrótce znalezisko trafi do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.