Nowa siedziba Teatru Andersena w Lublinie?
Zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju Tomasz Fulara przekazał PAP w czwartek, że w 2022 r. miasto podpisało umowę z biurem projektowym na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, a w sierpniu ub.r. uzyskano pozwolenie na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę Domu Kultury „Kolejarz”.
- Przetarg na roboty budowlane dla Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży przewidziano na drugi kwartał br. Nowy obiekt powinien być gotowy w ciągu dwóch lat – podkreślił Fulara.
Domu kultury przy ul. Kunickiego od lat czeka na remont
To odpowiedź na zarzuty radnych klubu PiS, którzy wytykają ratuszowi brak działań związanych z przebudową dawnego domu kultury przy ul. Kunickiego.
- Dzieci prawdopodobnie zdążą wyrosnąć, zanim pan prezydent wywiąże się z obietnic, zapowiedzi, które złożył dwa lata temu – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej szef klubu miejskich radnych PiS Robert Derewenda.
Interpelację w tej sprawie złożyła radna Justyna Budzyńska, która pyta w niej prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka m.in. o liczbę projektów i koncepcji dotyczących modernizacji i rozbudowy Domu Kolejarza na potrzeby Teatru Andersena od 2015 r.; o przeszkody, które uniemożliwiły realizację tych założeń; aktualne plany dotyczące przyszłości teatru i siedzibę zastępczą dla tej instytucji.
Zdaniem zastępcy prezydenta Lublina pojawiające się ze strony radnych wątpliwości są nieuzasadnione, ponieważ inwestycja jest przygotowywana do realizacji. Jak zaznaczył, została uwzględniona w Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego do 2030 roku, gdzie został jej nadany priorytet pierwszeństwa realizacji.
- Jesteśmy już na ostatnim etapie projektowania nowego obiektu oraz szukania możliwości dofinansowania tej inwestycji. Przedsięwzięcie zamierzamy zrealizować przy wsparciu funduszy europejskich oraz budżetu państwa. Środki na to zadanie zostały uwzględnione w Wieloletniej Prognozie Finansowej – sprecyzował Fulara.
Teatr Andersena w Lublinie zmieni swoją siedzibę
Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie od ponad 70 lat wystawia sztuki dla dzieci i młodzieży. Przez lata instytucja zajmowała część zabudowań klasztoru Dominikanów na Starym Mieście, kilka lat temu przeniosła się do Centrum Spotkania Kultur (CSK). Teatr podlega miastu Lublin, a CSK - marszałkowi województwa.
Umowa z CSK przewiduje współpracę z teatrem do 28 września br.
- Biorąc pod uwagę dotychczasowe nieoficjalne informacje o ewentualnym nieprzedłużeniu umowy o współpracy przez Centrum Spotkania Kultur, Miasto Lublin rozpoczęło poszukiwanie właściwej nieruchomości, która zabezpieczałaby warunki lokalowe do prowadzenia przez teatr działalności statutowej do czasu utworzenia docelowej siedziby instytucji w Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży w Lublinie – przekazał zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.
Teatr Andersena prowadził na swojej stronie zbiórkę podpisów pod apelem do marszałka „o pozytywne rozpatrzenie prośby dotyczącej dalszego funkcjonowania (…) w przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur”.
Autorzy listu otwartego przestrzegali przed pomysłem przeniesienia teatru do Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego w dzielnicy Felin.
Zobacz także: „Baśniowa niespodzianka” od Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie!