- Pokryje on obszar całego miasta i od 2026 r. zastąpi Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego - mówi Joanna Stryczewska z lubelskiego ratusza. - Zgodnie z założeniami ustawy Plan Ogólny podzieli miasto na strefy planistyczne, a każda ze stref będzie miała określony profil funkcjonalny oraz podstawowe parametry urbanistyczne. Katalog możliwych do wyznaczenia stref obejmuje m.in. wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, wielofunkcyjną z zabudową jednorodzinną, usługową, strefę zieleni i rekreacji, a także komunikacyjną.
Dokument określi gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej w zakresie zapewnienia dostępu do takich obiektów jak budynki szkoły podstawowej czy obszary zieleni publicznej. Będzie posiadał także ujednoliconą formę dla całego kraju.
- Na ten moment otrzymaliśmy już ok. 200 wniosków oraz propozycji do ujęcia w nowym dokumencie. Większość z tych, które do tej pory wpłynęły, dotyczy objęcia strefą zieleni i rekreacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych - mówi Beata Malicka-Ząbek, Generalny Projektant Planu Ogólnego. - Gotowy projekt dokumentu, który uzyska uzgodnienia instytucji ustawowo wskazanych do konsultacji jego treści, zaprezentujemy podczas konsultacji z mieszkankami i mieszkańcami w trakcie wyłożenia do wglądu publicznego.
Wnioski do projektu Planu Ogólnego można składać na piśmie w formie papierowej (osobiście w Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin lub listownie na adres: Urząd Miasta Lublin, Wydział Planowania, ul. Wieniawska 14, 20-071 Lublin) lub drogą elektroniczną za pomocą skrzynki: ePUAP, poczty elektronicznej na adres e-mail: [email protected] oraz portalu decyduje.lublin.eu, gdzie można bezpośrednio złożyć wniosek do planu.
Dodatkowe informacje można uzyskać w każdy wtorek w godz. 9:00-14:00. w punkcie konsultacyjnym w Wydziale Planowania przy ul. Wieniawskiej 14 w pokoju 1101.