Podział mapy Polski
Podział kraju na 49 województw dziś może wydawać się nie lada komplikacją, ale w latach 1975-1998 nie był niczym wyjątkowym. Lata 70. obfitowały w coraz to nowe pomysły na to, jak powinna wyglądać mapa Polski i powstanie tylu województw nie było wówczas jedyną dużą zmianą.
Za przygotowanie tego projektu był odpowiedzialny premier Piotr Jaroszewicz i sekretarz KC PZPR Edward Babiuch. Na początku, w marcu 1975 r., na ich stół trafił podział na 50 województw, a po zmianach – na 47. Co ciekawe, ta wersja bezpośrednio dotyczyła dzisiejszej Lubelszczyzny. Ostatecznie koncepcja zawierała podział na 49 województw, a zmiany weszły w życie 1 czerwca 1975 r.
Województwo lubelskie przed 1999 r.
Teren dzisiejszego woj. lubelskiego w 1975 r. został podzielony na sześć województw:
- chełmskie
- lubelskie
- zamojskie
- bialskopodlaskie
- siedleckie
- tarnobrzeskie.
Co istotne, w dzisiejszym podziale tylko trzy pierwsze w całości wchodzą w skład województwa lubelskiego.
Te miasta utraciły status miasta wojewódzkiego
Choć ostateczny kres takiemu podziałowi kraju położono w 1999 r., temat zaczęto podnosić już dziewięć lat wcześniej. Dostrzeżono potrzebę zmniejszenia liczby województw w celu usprawnienia działań władz w terenie. Koncepcje wahały się od 12 do 25 województw, były zmieniane przez różne rządy i przedstawicieli partii, aż w końcu 24 lipca 1998 uchwalono ustawę o podziale na 16 (ciekawostka: przed reformą w 1975 r. było 17).
W związku z tą zmianą status miasta wojewódzkiego na terenie dzisiejszego woj. lubelskiego utraciły:
- Biała Podlaska,
- Chełm,
- Zamość.