Szkolne Budżety Obywatelskie to inicjatywa skierowana do lubelskich placówek oświatowych. Jej celem jest dofinansowanie najlepszych projektów tworzonych przez młodzież uczęszczającą do szkół na terenie miasta. Zwycięskie pomysły otrzymają po 4 tys. zł na ich realizację.
– Szkolny Budżet Obywatelski to doskonałe narzędzie nauki w działaniu oraz edukacji na temat partycypacji społecznej. Dotychczas proces ten pokazał nam znaczne zaangażowanie całych społeczności szkolnych w realizację wypracowanych przez nie projektów, które są odpowiedzią na ich potrzeby. Zapraszam placówki oświatowe do udziału w 3. edycji konkursu i jestem przekonana, że zapewni ona cenne doświadczenia uczestnikom oraz uczestniczkom. W roku Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, kiedy to młodzi przejmują Lublin, zachęcam by również współdecydowali o swoich miejscach nauki – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji oraz pełnomocniczka prezydenta Lublina ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Szkolny Budżet Obywatelski w Lublinie – trwa nabór
Nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji SBO trwa do 5 kwietnia. Zainteresowani tematem będą mogli dowiedzieć się więcej o szczegółach akcji podczas spotkania informacyjnego w formule online. Zaplanowano je na 28 marca (wtorek) w godz. 10-11 na platformie Zoom (zgłoszenia przyjmowane są do 24 marca przez ten formularz).
Szkolny Budżet Obywatelski realizowany jest w Lublinie od 2021 r. W pierwszej edycji konkursu swoje pomysły zrealizowało 10 szkół, a w ubiegłorocznej – 20 jednostek oświatowych z terenu miasta. Tegoroczne SBO jest wpisane w obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży, którą Lublin jest w 2023 roku. Środki potrzebne na realizację projektu pochodzą z Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach projektu „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności” oraz z kasy Miasta Lublin.