Analiza danych zebranych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 pozwala na zobrazowanie polskiego społeczeństwa w różnych aspektach życia. Statystyki pokazują, że w porównaniu do podobnych danych sprzed dekady, na przestrzeni 10 lat w większości polskich województw odnotowano spadek liczby ludności rezydującej, czyli zarówno osób mieszkających w danym miejscu na stałe, jak i tych, które przebywają na określonym terytorium powyżej roku.
Jak wypada woj. lubelskie?
Pod tym względem Lubelszczyzna znalazła się na drugim miejscu w kraju (spadek o 8,2 proc.), zajmując miejsce tuż za woj. świętokrzyskim (9,1 proc. spadku liczby ludności) i wyprzedzając woj. warmińsko-mazurskie (7,5 proc.). Po drugiej stronie rankingu, czyli pod względem wzrostu liczby ludności, króluje natomiast woj. mazowieckie (przyrost o 4,5 proc.) oraz pomorskie (2,2 proc.).
W której części Polski odnotowano największe spadki liczby ludności?
Z Narodowego Spisu Powszechnego 2021 wynika, że największy spadek liczby ludności rezydującej dotyczy tzw. „ściany wschodniej”, a w szczególności województwa podlaskiego i południowej części Lubelszczyzny. Znaczny ubytek mieszkańców odnotowano także tuż przy granicy z Rosją oraz na obszarach górskich na południowym zachodzie Polski i we wschodniej części Pomorza Zachodniego. Prawie wszystkie samorządy, które najbardziej dotknął ubytek ludności to gminy wiejskie.
Te gminy z Lubelszczyzny wyludniają się najszybciej
W zestawieniu obejmującym 10 gmin z całej Polski, z których na przestrzeni ostatnich lat ubyło najwięcej mieszkańców, znalazły się dwa samorządy położone w woj. lubelskim. Są to:
- gmina Ulhówek z powiatu tomaszowskiego – zajmuje III miejsce w Polsce;
- gmina Dołhobyczów z powiatu hrubieszowskiego – zajmuje VII miejsce w kraju.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, według ostatecznych wyników ubiegłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego liczba ludności rezydującej w całej Polsce liczyła ponad 37 mln osób, co oznacza, że zmniejszyła się o 2,7 proc. w porównaniu z danymi z 2011 r.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 obejmował okres od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku.