Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu "MEDpedia — Galeria Medyczna" prowadzonego przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Jego celem jest stworzenie platformy poświęconej historii medycyny oraz naukom biologicznym. Ma się ona składać się z klasycznej ekspozycji oraz wirtualnej części dostępnej w internecie. Natomiast głównym celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz promowanie wiedzy historycznej związanej z osiągnięciami naukowymi medycyny.
- Ta koncepcja jeszcze dojrzewa – zaznacza profesor Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Chcemy coś pokazać, co będzie permanentnie widoczne w trakcie zajęć. Część sprzętu będziemy się starali eksponować po to, żeby studenci mieli permanentnie kontakt z tymi zjawiskami, bo to o nich głównie myślę w tym momencie.
- Pamiętam sprzęt z ubiegłego wieku jak przyszedłem tutaj do pracy – mówi profesor Wojciech Dąbrowski, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK4 w Lublinie. - Pamiętam respiratory, które pracowały wtedy w różnych częściach szpitala, które się generalnie psuły. Mimo wszystko pan doktor Jan Chodnikiewicz zawsze gromadził te respiratory mówiąc, że one posłużą pokoleniom przyszłym. One muszą pokazać, przyszłym lekarzom jak kiedyś było, bo jeśli nie zna się własnej historii, nie zna się historii swojej specjalizacji, czy swojego kraju, to praktycznie rzecz biorąc nie można mówić, że jest się człowiekiem w pełni wykształconym.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: W SPSK4 w Lublinie urodziły się trojaczki!