- Z okazji Międzynarodowego Dnia Szachów, Lublin dołącza do wyjątkowego, międzynarodowego turnieju szachowego.
- Zawodnicy z kilku krajów, w tym z Lublina, Dublina, Wilna i Filadelfii, połączą się na żywo za pośrednictwem specjalnych Portali.
- To innowacyjne wydarzenie ma na celu budowanie relacji i przekraczanie barier kulturowych poprzez wspólną pasję do szachów.
Pierwszy w historii międzynarodowy turniej szachowy na żywo. Zawodnicy połączą się przez Portale
W niedzielę (20 lipca) plac Litewski w Lublinie stanie się areną pierwszego w historii międzynarodowego turnieju szachowego na żywo, rozgrywanego za pośrednictwem Portali. Wydarzenie zostanie zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Szachów. W jego ramach gracze z różnych kontynentów połączą się w czasie rzeczywistym, żeby wziąć udział we wspólnej rozgrywce tak, jakby siedzieli naprzeciwko siebie przy tej samej szachownicy!
– Lublin od lat wspiera innowacje i działania budujące wspólnotę ponad granicami. Udział w tym międzynarodowym projekcie to dla nas zaszczyt i dowód, że Lublin staje się miejscem otwartym na świat również poprzez szachy. Cieszę się, że mieszkanki i mieszkańcy naszego miasta tak licznie odwiedzają Portal, chętnie uczestnicząc w interakcjach z osobami po drugiej stronie ekranu – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Turniej zostanie rozegrany w tym samym czasie za pośrednictwem Portali zlokalizowanych na pl. Litewskim w Lublinie, w Dublinie (Irlandia), Wilnie (Litwa) i Filadelfii (Stany Zjednoczone). Początek o godz. 16.
– Dzięki zdalnie połączonym szachownicom mieszkanki i mieszkańcy Lublina będą mogli rozegrać partię szachów transmitowaną na żywo z graczami znajdującymi się po drugiej stronie. Celem spotkania jest zaproszenie do gry zarówno pasjonatów szachów, jak i przypadkowych przechodniów, którzy dzięki wspólnej pasji i ciekawości otworzą się na nowe kultury i kontakt z drugim człowiekiem – podkreśla Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Wydarzenie zostanie zorganizowane dzięki współpracy z portals.org i chess.com, czyli największą na świecie internetową platformą szachową.
– Chcemy, aby szachy stały się formą dialogu, która pozwala budować relacje i przekraczać bariery zarówno językowe jak i kulturowe. Portale idealnie wpisują się w tę ideę, umożliwiając autentyczne, niewyreżyserowane spotkania ludzi bez względu na dzielące ich kilometry. Trzymam kciuki za graczy i życzę udanych rozgrywek – mówi Danny Rensch, dyrektor Chess.com.
Transmisję z rozgrywek będzie można oglądać na żywo na chess.com.
Zobacz także galerię zdjęć: Dzień Świętego Patryka 2025. Lublin połączył się z Dublinem
