Krztusiec w woj. lubelskim – ogromny wzrost zachorowań
Zgodnie z danymi, które podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – od 1 stycznia 2024 roku do 15 listopada odnotowano aż 26 072 przypadki zachorowań. W 2023 r. w analogicznym okresie było 738 przypadków. Oznacza to, że aktualnie jest niemal 36 razy więcej zachorowań niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.
W województwie lubelskim ten wzrost jest jeszcze większy, bo niemal siedemdziesięciokrotny. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie wynika, że od początku roku do 15 listopada, w naszym województwie zachorowało na krztusiec już 677 osób. Podczas gdy, w tym samym okresie roku 2023, odnotowano 10 przypadków.
Najskuteczniejsza jest profilaktyka
Krztusiec to choroba, którą powoduje bakteria Bordetella pertussis. Objawia się napadowym, uporczywym kaszlem, który może prowadzić do duszności, a w ciężkich przypadkach – do groźnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, uszkodzenie mózgu czy nawet śmierć.
Choroba jest szczególnie groźna dla niemowląt, które nie ukończyły jeszcze pełnego cyklu szczepień.
- Choroba przebiega zdradliwie – na początku przypomina inne infekcje dróg oddechowych. Dopiero po około trzech tygodniach dochodzi to kaszlu napadowego, który także trwa kilka tygodni, a czasem dłużej – mówi dr n. med. Barbara Hasiec - kierująca Oddziałem Chorób Zakaźnych Dziecięcych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Szczepienia przeciwko krztuścowi są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania tej chorobie. W Polsce szczepienia przeciw krztuścowi są częścią obowiązkowego programu szczepień ochronnych dla dzieci. Jednak odporność nabyta dzięki szczepieniom z czasem maleje, dlatego kluczowe jest, aby dorośli, szczególnie kobiety w ciąży, regularnie odnawiali szczepienia.
Zobacz także: Pierwszy śnieg w Lublinie. Tak wyglądają Bronowice otulone bielą