Ortofotomapa to taka mozaika zdjęć lotniczych lub satelitarnych, które zostały połączone, sprowadzone do odpowiedniego odniesienia przestrzennego i poddane procesowi ortorektyfikacji, czyli takiego mechanicznego naprostowania.
- Taką największą trudnością i obawą było to, czy uda się uzyskać kompletny obraz przestrzeni miasta, bez żadnych dziur - mówi dr Jakub Kuna z Katedry Geomatyki i Kartografii UMCS, który stworzył ortofotomapę. - Przedmiotem mojego projektu było opracowanie ortofotomapy Lublina dla okresu drugiej wojny światowej. Finalnie ta ortofotomapa została wykonana na podstawie zdjęć z 1944 roku.
Wtedy zdjęcia zostały wykonane przez niemieckie siły powietrze Luftwaffe w okresie wakacyjnym, w momencie, kiedy wojska niemieckie przygotowywały się do obrony Lublina przed naporem Armii Czerwonej. Do stworzenia ortofotomapy zdjęcia zostały pozyskane od archiwum National Archives and Records Administration (NARA) w USA.
Ortofotomapa została udostępniona na specjalnej stronie internetowej na którą składają się: aplikacja mapowa prezentującą historyczną mapę fotograficzną Lublina z 1944 roku, repozytorium archiwalnych 104 zdjęć lotniczych oraz usługa danych przestrzennych wraz z instruktażem pokazującym jak dodawać historyczną ortofotomapę do popularnych programów analitycznych (GIS) i wykorzystywać ją w dalszych badaniach.
- Taka mapa to przede wszystkim walor poznawczy - dodaje dr Jakub Kuna. - Możemy dowiedzieć się jak wyglądał Lublin 80 lat temu. Porównując dane historyczne z danymi dzisiejszymi możemy dowiedzieć się w jaki sposób się zmieniał, co z tamtego okresu zachowało się, co uległo przeobrażeniu. W bardziej praktycznym aspekcie może być wykorzystywana jako narzędzie badawcze, do badań związanych chociażby z podejmowaniem decyzji budowlanych, czy konserwatorskich, z rewitalizacją krajobrazu, z poszukiwaniem, lokalizacją i neutralizacją niewybuchów z okresu II wojny światowej, poszukiwaniem skarbów. Tutaj liczba zastosowań jest ograniczona tylko naszą wyobraźnią.
Stworzenie całego projektu trwało rok. Ortofotomapa została przygotowana w takiej technologii, aby jak największa grupa osób miała do niej darmowy dostęp i aby można było pobierać udostępnione zdjęcia. Lublin z czasów II wojny światowej możecie zobaczyć na stronie ortolub.umcs.pl.