KULTURA

Tak ongiś siekano kapustę w woj. lubelskim. „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej! Fotorelacja

Muzeum Wsi Lubelskiej dba o tradycję. By potwierdzić tę tezę wybraliśmy się w niedzielny – bardzo pochmurny dzień – do MWL by zobaczyć, jak ongiś siekano kapustę. Co ciekawe, nie brakowało chętnych by zobaczyć owy proces.

- Na Lubelszczyźnie kapusta odgrywała szczególnie ważną rolę w życiu wiejskim, będąc jednym z kluczowych warzyw uprawianych na tym terenie. Żyzne gleby i korzystne warunki klimatyczne regionu sprzyjały jej uprawie, co sprawiało, że była podstawowym elementem diety i gospodarki wielu rodzin – informowało muzeum przed niedzielnym wydarzeniem.

Kapuśniak, bigos czy pierogi. Takimi daniami z tym składnikiem zajadamy się do dziś A takowe potrawy są nie tylko pożywne, ale i smakowite oraz aromatyczne.

- Na Lubelszczyźnie kapusta była również ważnym elementem kultury ludowej. Wokół jej uprawy i przetwarzania narosło wiele obrzędów i zwyczajów – informuje Muzeum Wsi Lubelskiej.

Tragedia w Sobolowie

TAK SIĘ ONGIŚ SIEKAŁO KAPUSTĘ! ZDJĘCIA

Choć pogoda w niedzielę mogła zwiastować, iż do „kapuścianego święta” nie dojdzie, to jednak w lubelskim skansenie zjawili się nie tylko ci, którzy znają owy proces, ale i rodziny, które chciały owym procesem pochwalić się swoim potomkom. Po godzinie 13 tak siekano kapustę! Zobacz koniecznie!

Jesienno-muzyczny QUIZ! Kto tak pięknie śpiewał o złotej porze roku? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
„Pamiętasz była jesień”. Kto śpiewał ten utwór?