Tak mieszkańcy woj. lubelskiego żyli ponad 100 lat temu. Zobacz niezwykłe zdjęcia

2025-07-03 14:54

Zajrzyj w przeszłość województwa lubelskiego. Jak wyglądało codzienne życie mieszkańców tych ziem na początku XX wieku? Zobacz archiwalne fotografie, które ukazują dawne wsie, miasta, stroje i obyczaje. Te obrazy mówią więcej niż tysiąc słów.

Życie na wsi w woj. lubelskim

Na początku XX wieku województwo lubelskie było regionem przede wszystkim rolniczym (i  wielu miejscach zostało tak do dziś). Większość mieszkańców żyła na wsi, utrzymując się z pracy na roli.

Codzienność była ciężka – dzień zaczynał się wraz ze wschodem słońca i kończył po zmierzchu. Pracowali wszyscy: mężczyźni, kobiety i dzieci. Tradycyjny model rodziny zakładał, że każde pokolenie miało swoje obowiązki. Dzieci już od najmłodszych lat pomagały w gospodarstwie. Na archiwalnych zdjęciach widać uśmiechnięte twarze mimo trudnych warunków – świadectwo siły wspólnoty i przywiązania do ziemi.

Olimpijczycy w Lublinie

Miasta z woj. lubelskiego prawie 100 la temu

Miasta Lubelszczyzny, choć znacznie mniejsze niż dziś, tętniły życiem. Lublin, Chełm, Zamość czy Krasnystaw były ośrodkami handlu i rzemiosła. Na archiwalnych fotografiach można dostrzec brukowane ulice, konne wozy, stragany pełne towarów i tłumy ludzi na jarmarkach.

Zawody takie jak kowal, szewc, bednarz czy piekarz cieszyły się ogromnym szacunkiem. Rzemieślnicy pracowali często we własnych domach lub w przydomowych warsztatach. W wielu miejscowościach działały także szkoły i instytucje religijne, które odgrywały ważną rolę w edukacji i kształtowaniu tożsamości lokalnej społeczności.

Życie duchowe mieszkańców woj. lubelskiego prawie 100 lat temu

Województwo lubelskie było (i jest nadal) regionem głęboko religijnym. Ponad sto lat temu kościół był centrum życia społecznego – nie tylko duchowego, ale też kulturalnego i obrzędowego. Fotografie ukazują wiernych w strojach galowych podczas procesji, świąt i pielgrzymek.

Wielką wagę przywiązywano do tradycji – śluby, chrzciny, dożynki i pogrzeby odbywały się zgodnie z odwiecznymi rytuałami. Stroje ludowe różniły się zależnie od regionu – w okolicach Biłgoraja, Opola Lubelskiego czy Parczewa widoczne były unikatowe hafty, wzory i kroje ubrań, które dziś stanowią dziedzictwo kulturowe regionu.

Zobacz galerię unikalnych zdjęć z początku XX wieku

Województwo lubelskie to region o bogatej historii i głęboko zakorzenionej tradycji. Ponad sto lat temu codzienność mieszkańców wyglądała zupełnie inaczej niż dziś. Rolnictwo, rzemiosło, religia i życie społeczne tworzyły krajobraz, który dziś możemy poznać głównie dzięki archiwalnym zdjęciom.

Zachowane do dziś fotografie z województwa lubelskiego to bezcenny zapis życia naszych przodków. Każde zdjęcie to kawałek historii. To obrazy, które pozwalają nam zrozumieć, skąd pochodzimy i jak wiele zmieniło się przez stulecie.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii – zobacz, jak wyglądało życie na Lubelszczyźnie ponad 100 lat temu. Te zdjęcia naprawdę robią wrażenie.

Zobacz także: Pierwsza potańcówka w lubelskim skansenie

Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ
Prof. Pietrzyk-Zieniewicz: Mamy wymiar NIESPRAWIEDLIWOŚCI. RZĄD SOBIE NIE RADZI! EXPRESS BIEDRZYCKIEJ