Spis treści
- To wieś pełna atrakcji w woj. lubelskim. Gdzie leży Rąblów?
- Unikalny Park Labiryntów i Miniatur w woj. lubelskim mieści się w Rąblowie
- Stok narciarski w Rąblowie
To wieś pełna atrakcji w woj. lubelskim. Gdzie leży Rąblów?
Rąblów to malutka, niepozorna wieś znajdująca się w gminie Wąwolnica na terenie powiatu puławskiego w województwie lubelskim. Leży w niedalekiej odległości od miast tworzących lubelski trójkąt turystyczny (Kazimierz Dolny-Nałęczów-Puławy); przebiega tędy też szlak rowerowy między Lublinem a Kazimierzem Dolnym.
Według danych statystycznych pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, a opracowanych przez portal polskawliczbach.pl, liczba mieszkańców tej miejscowości to zaledwie 275 osób. Na pierwszy rzut oka niepozorny Rąblów jest jednak perełką na turystycznej mapie tej części województwa lubelskiego, do której z Lublina dojedziecie w mniej niż 50 minut! Co zatem warto tu odwiedzić?
Unikalny Park Labiryntów i Miniatur w woj. lubelskim mieści się w Rąblowie
Główną atrakcją turystyczną w Rąblowie jest znajdujący się tu Park Labiryntów i Miniatur, który mogą odwiedzać osoby w każdym wieku. Aktualnie znajdziecie tu aż siedem labiryntów, przy czym większość utworzona jest z roślin. Są to:
- największy, bo aż 4-kilometrowy labirynt Szmaragdowej Thui,
- labirynt różany,
- labirynt truskawkowy,
- labirynt malinowy,
- labirynt miskantowy (z wysokich traw),
- labirynt kreteński, gdzie można spróbować policzyć wszystkie pola,
- labirynt linowy.
Śmiałkowie, którzy zdecydują się przejść szlakiem labiryntów, w trakcie wędrówki natrafią na ukryte zadania, za których wykonanie na końcu będzie można dostać Laur Zdobywcy Labiryntów.
Przed wejściem do labiryntów można zobaczyć unikalny Park Miniatur, który tworzy łącznie 50 drewnianych miniatur, prezentujących w skali 1:25 architekturę miast tworzących lubelski trójkąt turystyczny oraz pobliskich miejscowości. Zobaczyć można wśród nich m.in.: chałupy Mięćmierza, wille nałęczowskie, wiatraki, kościoły, młyny, kazimierską Górę Trzech Krzyży, a nawet nieistniejącą już Bramę Puławską.
Warto dodać, że poza labiryntami i miniaturami, na terenie tej rąblowskiej atrakcji turystycznej można zobaczyć również: galerię drewnianych rzeźb świętych, indiański namiot tipi, galerię prezentującą najpiękniejsze kapliczki w regionie oraz spróbować swoich sił na tzw. „ławkach przeżyć” lub przejść wprost do okolicznych wąwozów lessowych.
Park Labiryntów i Miniatur to atrakcja turystyczna, którą odwiedzać można w sezonie wiosenno-jesiennym. Wstęp jest biletowany. Aktualnie miejsce to jest zamknięte na czas zimowej przerwy i, jak czytamy na stronie internetowej obiektu, będzie niedostępne dla zwiedzających do 25 kwietnia 2025 r.
Stok narciarski w Rąblowie
Fakt, że w zimie nieczynny jest Park Labiryntów i Miniatur, nie jest jednak w Rąblowie równoznaczny z nudą. W sezonie zimowym, kiedy tylko spadnie odpowiednia ilość śniegu, w północnej części miejscowości uruchamiany jest stok narciarski przy ośrodku rekreacyjno-wypoczynkowym Nart-Sport. Miłośnicy białego szaleństwa mogą tu pojeździć na nartach czy snowboardzie na kilku wybranych trasach. Na miejscu działa wypożyczalnia sprzętu oraz punkty gastronomiczne. Co warte zaznaczenia, stok położony jest w odległości około 15 km od Kazimierza Dolnego.
Kiedy ruszy tegoroczny sezon na stoku w Rąblowie? Trwają już przygotowania do otwarcia, ale termin uruchomienia tej zimowej atrakcji nie jest jeszcze znany. Wszystko zależy od pogody.
Zobacz także galerię zdjęć: Tak prezentuje się Kazimierz Dolny nocą