Gnojno w woj. lubelskim

i

Autor: JoannaPyka/wikimedia.org, CC BY-SA 3.0 pl Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Gnojnie

CIEKAWOSTKI

Ta wieś w woj. lubelskim jest najdalej wysunięta na północ. Powstawało tu „Nad Niemnem”

2025-04-30 15:36

Najdalej wysuniętą na północ miejscowością w woj. lubelskim jest niewielka wieś, której urok doceniła nawet ekipa filmowa. To właśnie tutaj nakręcono część zdjęć do ekranizacji powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”!

Spis treści

  1. To najdalej wysunięta na północ wieś na Lubelszczyźnie
  2. Atrakcje turystyczne w Gnojnie. Co warto tu zobaczyć?
  3. To w tej wsi w woj. lubelskim powstawały zdjęcia do filmu „Nad Niemnem”

To najdalej wysunięta na północ wieś na Lubelszczyźnie

Gnojno to wieś leżąca w gminie Konstantynów na terenie powiatu bialskiego w woj. lubelskim. To właśnie ono jest najdalej wysuniętą na północ miejscowością w naszym regionie. Swoje malownicze położenie Gnojno zawdzięcza rzece Bug, która tędy przepływa, dzięki czemu wioska wpisuje się w rejon Podlaskiego Przełomu Bugu. Turyści odwiedzający ten obszar doceniają przede wszystkim bliskość przyrody i możliwość odpoczynku w ciszy.

Historia miejscowości sięga czasów średniowiecznych, a pierwsze pisemne wzmianki na jej temat pochodzą z początku XVI wieku. Istniała tu wtedy przystań rzeczna na Bugu, z której transportowano towary takie jak zboże czy produkty leśne na zachód Europy. W tamtym okresie w Gnojnie mieszkała ludność ruska, w związku z czym wznoszono tu kolejne cerkwie. Dane dotyczące pierwszej z nich sięgają końca XVI w., zaś w 1875 r. wybudowano tu murowaną cerkiew pw. św. Antoniego, która po drugiej wojnie światowej została przejęta przez katolików, a co za tym idzie – w 1947 r. utworzono w niej parafię katolicką pw. św. Antoniego Padewskiego (która funkcjonuje do dziś).

„Zachowano w niej jednak ruskie malowidła i inskrypcje” – czytamy na stronie Urzędu Gminy Konstantynów.

Z danych statystycznych wynika, że obecnie na terenie miejscowości Gnojno mieszka około 100 osób.

Wiosna, ach to ty! Mieszkańcy Lublina przywitali wiosnę w Ogrodzie Botanicznym

Atrakcje turystyczne w Gnojnie. Co warto tu zobaczyć?

Mimo że Gnojno jest małą miejscowością, to jest dość dobrze znane turystom. W najdalej wysuniętej na północ wsi Lubelszczyzny znajduje się bowiem wyjątkowy punkt widokowy, położony na skarpie, z której widać dziką panoramę doliny Bugu, łącznie z rzeką i okolicznymi polami i łąkami. Jak już informowaliśmy, niedługo w Gnojnie pojawi się nowa atrakcja turystyczna w postaci ponad 20-metrowej wieży widokowej, która ma być gotowa jeszcze tego lata.

Odwiedzając Gnojno warto również wybrać się do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego oraz odwiedzić cmentarz prawosławny z XIX w. Kilka lat temu w miejscowości tej można było skorzystać z przeprawy promowej po rzece Bug do pobliskiego Niemirowa, ale obecnie ze względu na zbyt niski poziom wody opcja ta nie jest dostępna.

To w tej wsi w woj. lubelskim powstawały zdjęcia do filmu „Nad Niemnem”

Malownicze położenie Gnojna zostało docenione też w polskiej kinematografii. To właśnie na terenie tej miejscowości w woj. lubelskim powstała część zdjęć do ekranizacji powieści „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej. W filmie przepływający tędy nieregulowany Bug „zagrał” tytułową rzekę.

Niewiele osób wie, że z Gnojnem związany był też aktor Wacław Kowalski, dobrze znany kinomanom przede wszystkim z roli Kazimierza Pawlaka w kultowym filmie „Sami Swoi”. To właśnie w tej miejscowości spędził on lata swojego dzieciństwa i młodości.

Rozwiąż także nasz quiz: Kto grał w „Samych swoich”? Spróbuj dopasować aktorów do ról w tym kultowym filmie! 

Kto grał w „Samych swoich”? Spróbuj dopasować aktorów do ról w tym kultowym filmie!
Pytanie 1 z 10
W rolę Władysława Kargula wcielił się:
Lublin Radio ESKA Google News