Wspomniana kadencja, o której tym razem mówimy, jest pod wieloma względami wyjątkowa. Przede wszystkim, w wyniku decyzji parlamentu jest dłuższa niż każda poprzednia. Do jej rozciągnięcia z czterech do pięciu lat doszło przełożenie wyborów samorządowych – z jesieni 2023 r. na wiosnę 2024 r.
W rankingu skoncentrowano się na szczeblu gminnym. To samorządy szczebla podstawowego są bowiem odpowiedzialne za większość zdecentralizowanych funduszy, one mają także największą swobodę prowadzenia stosunkowo samodzielnych polityk rozwojowych (swoboda ta jest większa niż w powiatach i województwach).
- Opieramy się na najnowszych dostępnych danych, przede wszystkim pochodzących z GUS, ale także ze sprawozdań budżetowych samorządów, a także z kilku innych źródeł – czytamy w czasopiśmie „Wspólnota”.
- Jak wyjaśniają, końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do:
- sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej),
- sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej),
- sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej),
- sukcesu społecznego (który uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym).
Najlepiej rozwijająca się gmina w woj. lubelskim
W gronie dziesięciu najlepiej rozwijających się gmin w Polsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego od lat jest gmina Puchaczów w pow. łęczyńskim. W grudniu 2023 roku Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej kolejny raz przyznała jej tytuł Lidera Województwa Lubelskiego i Lidera Województwa Lubelskiego w kategorii gmin wiejskich.
Liczy 5718 mieszkańców sobie, a dynamiczny rozwój zawdzięcza przede wszystkim istnieniu Kopalni Węgla Kamiennego LW „Bogdanka” S.A., największego pracodawcy Lubelszczyzny słynącego z efektywności wydobycia. To właśnie działalność tego zakładu przyczynia się do powstania nowych miejsc pracy, rozwoju licznych przedsiębiorstw przetwórczych, usługowych i wiele innych.
Dobra kondycja gminy Puchaczów i skuteczne zarządzanie jednostką sprawiły, że środki te przeznaczane są głównie na działania i inwestycje służące poprawie komfortu życia mieszkańców.
Powodem do dumy są tutaj między innymi jedna z najniższych opłat w woj. lubelskim za odbiór nieczystości stałych, najniższy podatek rolny i transportowy w regionie. Mieszkańcy są tu także zwolnieni z podatku z tytułu posiadania mieszkania.
To kilka aspektów, które sprawiły, że ta mała miejscowość w woj. lubelskim trafiła na drugie miejsce w rankingu gmin wiejskich, które osiągnęły sukces.
- „Gmina Puchaczów – dobre miejsce” to nasze hasło przewodnie, które od ponad 20 lat motywuje nas do działania we wszystkich aspektach na rzecz naszych mieszkańców i nie tylko. Kompleksowy rozwój gminy to nie tylko zaszczytne miejsca w konkursach i rankingach, ale zamierzone działania obniżające koszty życia naszych mieszkańców, poprawę ich bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu codziennego funkcjonowania. To także dbałość o historię i planowanie przyszłości – mówi Adam Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów.
Zobacz także: To są najbogatsze powiaty na Lubelszczyźnie! Nowe TOP 10