Szpital Jana Bożego znika z mapy Lublina

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Urząd Marszałkowski w Lublinie

Szpital Jana Bożego znika z mapy Lublina

2022-04-12 14:17

Od wtorku szpital Jana Bożego będzie Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. To efekt połączenia obu placówek. Teraz będą jednym szpitalem, dzięki czemu ma polepszyć się jakość i dostępność świadczeń. Ma to także spowodować zahamowanie zadłużania się obu szpitali. To obecnie wynosi ponad 500 milionów złotych.

- W Lublinie powstaje największa placówka medyczna zarządzana przez urząd marszałkowski - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. - Będzie to megaszpital i mam nadzieję, że to, że będzie on zarządzany z jednego miejsca spowoduje polepszenie świadczeń dla pacjentów, większą jakość i dostępność, a drugi efekt na który liczymy, to zahamowanie zadłużania się tych dwóch szpitali. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pierwsze efekty tego połączenia bedziemy widzieć. Połączony szpital będzie dysponował prawie 1100 łóżek, także będzie to największa lecznicza.

Dyrektor szpitala zakłada, że 2025 rok będzie rokiem, w którym szpital osiągnie zrównoważony wynik finansowy, czyli zadłużenie obu szpitali nie będzie się zwiększało. W planach nie ma zwolnień.

- Dzisiaj następuje wykreślenie Szpitala Jana Bożego z Krajowego Rejestru Sądowego, wpisanie połączonego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego - mówi Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej. - Głównym i nadrzędnym celem był cel społeczny: zwiększenie dostępności, a także kompleksowości udzielania świadczeń, od podstawowej opieki specjalistycznej, poprzez ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, leczenie szpitalne i rehabilitacje. Najważniejsza informacja, jest taka, że żaden z obecnie funkcjonujących oddziałów w łączonych oddziałach nie zostanie zlikwidowany. Zmiany mogą dotyczyć jedynie ich lokalizacji.

W szpitalu od maja ma zacząć funkcjonować tzw. praca na drugą zmianę w procedurach zabiegowych, czyli operacje będą być wykonywane do godziny 20:00.

Prawie 312 milionów złotych wyniesie pakiet inwestycyjny na lata 2022-2024. W jego ramach szpital zakupił już robota Da Vinci, a w planach jest między innymi modernizacja Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego, budowa Regionalnego Centrum Pulmonologii i utworzenie nowego bloku zabiegowo-anestezjologicznego.