Szkoły branżowe walczą o uczniów. Te w powiecie lubelskim niedługo rozpoczną rekrutację

i

Autor: pixabay

Szkoły branżowe walczą o uczniów. Te w powiecie lubelskim niedługo rozpoczną rekrutację

2020-05-14 17:15

Pszczelarz, rolnik gospodarstwa ekologicznego, mechanik, fryzjer, informatyk czy programista. Między innymi takich zawodów można się nauczyć w szkołach ponadpodstawowych na terenie powiatu lubelskiego. Za miesiąc rozpocznie się do nich rekrutacja. Uczniowie kończący podstawówkę już teraz mogą zapoznać się z ofertą tych szkół. A jak mówi starosta lubelski: "Oferta jest bardzo szeroka".

Na terenie powiatu lubelskiego istnieje 6 szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Lublinie. Dwie szkoły znajdują się w Bychawie, a pozostałe w Bełżycach, w Pszczelej Woli, w Piotrowicach i w Niemcach.

- W tym roku do tych sześciu szkół jesteśmy w stanie przyjąć 1100 uczniów. Zdajemy sobie sprawę, że będzie pewnie kłopot z tą liczbą, ale takie mamy możliwości - mówi Zdzisław Antoń, starosta lubelski. - Nasze szkoły nie są duże i to może być ich zaleta, ponieważ nie są takimi molochami. Mają dobrze wyposażone pracownie, sale gimnastyczne, w Bychawie jest basen. Cztery z tych szkół mają internaty, w których można zamieszkać. Poza tym każda z tych szkół uczestniczy w międzynarodowych, wyjazdach, szkoleniach, praktykach. Najbardziej popularny jest Erasmus. Szkoły mają także dobre kontakty z uczelniami lubelskimi, np. z Politechniką Lubelską czy Uniwersytetem Przyrodniczym.

Szkoły branżowe to dawne szkoły zawodowe. Jeszcze kilka lat temu nie cieszyły się dużą popularnością. Większość uczniów wolała kształcić się w liceach i iść na studia, przez co mamy wielu bezrobotnych magistrów.

- Teraz trend jest odwrotny - mówi Antoń. - Na rynku pracy coraz bardziej brakuje nam osób z dobrym wykształceniem średnim. Ciągle są braki w budownictwie. W kilku naszych szkołach mamy takie kierunki które kształcą między innymi na murarza, tynkarza. Na rynku ciągle przybywa nam samochodów, które coraz bardziej są skomplikowane w obsłudze. Dawniej samemu można było wykręcić jakąś część i jechać dalej, teraz potrzebni są specjaliści. Dlatego w naszych szkołach kształcimy mechaników na poziomie, którzy potrafią obsłużyć naprawy tych nowych samochodów.

Starostwo Powiatowe w Lublinie jest organem prowadzącym dla 6 szkół ponadpodstawowych w powiecie lubelskim. Jaka jest ich oferta edukacyjna na przyszły rok szkolny?

Zespół Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie to 4-letnie liceum ogólnokształcące i 5-letnie technikum. - To co może przyciągać młodych to klasa mundurowa. Natomiast w technikum w tym roku będzie prowadzony nabór na technika ekonomistę - mówi Zdzisław Antoń.

Druga szkoła w Bychawie to Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. mjr Henryka Dobrzańskiego. To szkoła, która przede wszytskim kształci mechaników samochodowych. - Są tam też według mnie również ciekawe kierunki takie jak spedycja, logistyka, czy np. fryzjer - mówi starosta lubelski.

W Bełżycach znajduje się Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika. - To jest szkoła, która przede wszystkim zajmuje się kształceniem informatyków i programistów - dodaje Antoń. - Dodatkowo jest tam jeszcze taki ciekawy kierunek jak geodeta.

Kolejna szkoła to Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach. - Tutaj na bardzo dobrym poziomie jest kierunek ogólnokształcący, ale oprócz tego będzie kierunek architekta krajobrazu - mówi starosta. - W liceum jest też klasa policyjno-prawna. W większości naszych szkół jest też kierunek agrobiznes.

To właśnie w agrobiznesie i pszczołach starostwo widzi przyszłość. I ma ku temu dobre narzędzie jakim jest Zespół Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli - Ta szkoła to nasza polska i europejska perełka - dodaje starosta lubelski. - Tutaj kształcenie odbywa się zarówno w szkole branżowej jak i w liceum oraz w technikum. To właśnie w tym ostatnim na kierunku pszczelarz. Dodatkowo ciekawą ofertą jest też kierunek hodowca koni. Szkoła prowadzi hodowlę koni u siebie, jest nauka jazdy i właśnie hodowli koni. Poza tym uruchomiliśmy taki kierunek rolnika prowadzącego gospodarstwo ekologiczne. Żywność ekologiczna to jest coś co wszystkich nas interesuje. Powiedziałbym, że to jest taki kierunek na czasie. Zależało nam bardzo żeby go uruchomić i zacząć właśnie w tym kierunku się specjalizować.

W Piotrowicach natomiast jest Zespół Szkół Techniki Rolniczej im. Wincentego Witosa. - To jest szkoła, która ma bardzo dobrą markę na rynku, kształci mechaników pojazdów samochodowych, ale również maszyn rolniczych, elektromechaników - informuje Antoń. - Dodatkowo przy Zespole Szkół Rolniczych wydzierżawiliśmy pomieszczenia dla zespołu z Instytutu Elektrotechniki z Warszawy, który będzie się zajmował innowacyjnymi pomysłami dotyczącymi pojazdów elektrycznych. Uczniowie również z tego skorzystają.

W szkołach w powiecie lubelskim nie zabraknie również takich kierunków kształcenia jak kucharz, kelner i wiele innych.

Rekrutacja rozpocznie się 15 czerwca. Wnioski o przyjęcie do danej szkoły oraz dokumenty będzie można składać do 4 sierpnia także drogą elektroniczną.

Inaczej będzie w przypadku szkół i oddziałów dwujęzycznych, mundurowych oraz prowadzących szkolenia sportowe. Tam wymagane są dodatkowe egzaminy, np. językowe czy sprawnościowe. Ich terminy wyznaczą dyrektorzy poszczególnych szkół.