W jednym z największych punktów szczepień w regionie, przy szpitalu tymczasowym w Lublinie, dominującą grupą są seniorzy 75+. - Otrzymali oni 21 tys. dawek. Kolejne grupy wiekowe otrzymały ich mniej, co oczywiście jest związane z przebiegiem procesu wyszczepiania kolejnych roczników - mówi nam Anna Guzowska, rzeczniczka szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie.
Osoby w wieku 60+ otrzymały ok. 4600 dawek szczepionki, grupa 50+ 2200 dawek, 40+ 3 tys. dawek, natomiast osoby przed 40 rokiem życia łącznie otrzymały 2900 dawek szczepionki przeciw COVID-19.
Placówka podała do tej pory szczepienia 34 tys. pacjentów. 12 tys. dostało dwie dawki. Dziennie punkt szczepi 560 osób. Mimo różnic w liczbach, zainteresowanie szczepieniami jest na podobnym poziomie we wszystkich grupach wiekowych.
- Od czasu uwolnienia szczepień dla pozostałych grup wiekowych, już coraz młodszych, wyraźnie widzimy, że liczby zaszczepionych z poszczególnych grup są bardzo podobne - dodaje Guzowska.
W skali kraju, najwięcej - bo prawie 3 miliony osób - zaszczepiło się w grupie 75+. Najmniej w grupie 18-30 lat. To prawie 825 tys. pacjentów. Trend wyszczepialności jest jednak podobny we wszystkich grupach wiekowych.
Warto zaznaczyć, że chętniej szczepią się kobiety, mieszkańcy dużych i średnich miast. Najwięcej osób zaszczepiło się do tej pory w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Najmniej w świętokrzyskim, opolskim i lubuskim. Województwo lubelskie znajduje się pod tym względem na miejscu ósmym.