poszukiwania

Szczątki w worku foliowym znalezione na cmentarzu. Do kogo należały? [ZDJĘCIA]

2023-11-21 8:01

Szczątki co najmniej sześciu osób odnalazł IPN podczas poszukiwań prowadzonych na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Zostaną poddane szczegółowym badaniom i próbie identyfikacji genetycznej.

Celem kolejnych prac poszukiwawczych prowadzonych od 14 do 16 listopada na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej było odnalezienie miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie w latach 1945-1947.

Szczątki na cmentarzu przy ul. Unickiej

Pierwszego dnia prac pod współczesnym nagrobkiem znaleziono kompletne szczątki należące do jednego mężczyzny.

Były one złożone w worku foliowym i wkopane w głąb jamy grobowej. Z uwagi na defragmentację czaszki konieczna będzie jej rekonstrukcja, celem ustalenia ewentualnych obrażeń – podał Naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dr Artur Piekarz.

Drugiego dnia przebadano kolejną współczesną mogiłę.

– Po podjęciu szczątków osób pochowanych w górnych pokładach, natrafiono na głębokości 2,20 m na obrys pierwotnej jamy grobowej. Niestety, po jej przebadaniu do poziomu warstwy naturalnej zalegającej na głębokość 3 m nie ujawniono ludzkich kości – stwierdził dr Piekarz. Dodał, że prawdopodobnie szczątki poszukiwanych osób zostały ekshumowane w latach 60-tych XX w. podczas pogłębiania grobu pod wtórny pochówek i przeniesione w nieznane miejsce na cmentarzu.

Ostatniego dnia prac ujawniono pod współczesnym grobem luźne kości ludzkie należące do co najmniej pięciu osób.

Prawdopodobnie była to pierwotnie mogiła więzienna, w której pogrzebano ofiary kilku egzekucji. W 1954 r. dokonano tam pochówku wtórnego i ekshumowano znajdujące się w grobie szczątki – napisał.

Zdaniem dr. Piekarza, ekshumację wykonano wtedy niedbale.

– Podjęto wówczas większość kości długich oraz czaszki, które – podobnie jak w przypadku poprzedniego grobu – przeniesiono w nieznane miejsce – wyjaśnił.

Jak wskazał, w mogile znaleziono pozostawione po ekshumacji dwie żuchwy z uzębieniem, fragmenty miednic, kręgi, żebra, kość ramienną i strzałkową oraz liczne kości stóp. Te ostatnie zachowały się w częściowym układzie anatomicznym. Przy szczątkach ujawniono pojedyncze artefakty: fragment tkaniny i sprzączkę.

Szczątki zostały przewiezione do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom genetycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej. Poszukiwania prowadzono w ramach postępowania realizowanego przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.

Świąteczne cmentarze pod osłoną nocy