Początkowo prace miały być prowadzone do 19 maja, czyli dwa tygodnie robocze. Pierwsze znaleziska wydobyto już na półmetku. Ostatecznie po terminie, na jaki zaplanowano wykopaliska, odkryto kolejnych około 11 szkieletów, co daje bilans 25. Na poszukiwania IPN dał sobie kolejny tydzień.
IPN na Górkach. Gdzie prowadzone są poszukiwania
Prace prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie i obejmują do 4 arów terenu. Są prowadzone w okolicy placu zabaw.
IPN w tym miejscu kopał jesienią zeszłego roku i znalazł szczątki już pierwszego dnia poszukiwań. Miejsce podpowiedziały relacje społeczników, którzy wspominali zbrodnie dokonywane w czasie drugiej wojny. Co ciekawe, nie była to pierwsza próba przebadania terenu pod kątem fragmentów ludzkiego ciała – już na przełomie 1947 i 1948 r. dokonano tam ekshumacji, która jednak wg dzisiejszych ustaleń nie była przeprowadzona całościowo.
– Prace przeprowadzone jesienią okazały się przełomowe. Eksplorowaliśmy dwa miejsca, w których wykonano ekshumacje zimą 1947/1948 i okazało się tak jak przewidywaliśmy, że nie przeprowadzono ich prawidłowo. Nie było specjalistów, wszystkie czynności wykonywano ręcznie w dużym pośpiechu, bo akurat panowały wielkie mrozy – mówił naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dr Artur Piekarz.
Jesienią 2022 r. odkryto rozproszone fragmenty ludzkich kości i większe skupisko na północy. Część z nich została wówczas wydobyta z ziemi i przekazana do badań w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Resztę zabezpieczono do następnego etapu prac, który właśnie trwa.
Szczątki na terenie tzw. mogiły legionisty nie były jedynymi, które odkrył IPN. W maju 2022 r., czyli rok temu, odkryto w pobliżu placu zabaw okdryto kolejne. Poszukiwania są prowadzone od 2020 r.