W poniedziałek Bogdanka odniosła się do sytuacji hydrologicznej na ścianie 3/VII/385, gdzie istniało zagrożenie wylewu wód podziemnych.
„Aktualnie dopływ wody znajduje się na bezpiecznym poziomie, umożliwiającym prowadzenie tam prac zabezpieczających. Obecnie woda z przedmiotowej ściany odprowadzana jest na bieżąco i odpompowywana przez instalację odwodnienia kopalni” – poinformowało biuro prasowe LW Bogdanka.
Jak podano, służby kopalni nadal obserwują wzmożony dopływ wody w obszar planowanego próbnego rozruchu, pierwotny plan naprawczy został na tym etapie zmodyfikowany.
„Spółka obecnie rozważa optymalne warianty nowego planu działania” – poinformowano.
W komunikacie spółka potwierdziła, że ogłoszony we wrześniu ubiegłego roku raportem bieżącym plan produkcyjny (8,3 mln ton węgla handlowego) jest niezagrożony.
„Kopalnia prowadzi w tej chwili w pełni efektywną eksploatację ścian w Polu Bogdanka i Nadrybie, a kolejna planowana jest do uruchomienia w tym miesiącu w Polu Stefanów” – podało biuro prasowe.
W czwartek Bogdanka poinformowała, że z początkiem lutego spółka „rozpoczęła prace w ścianie 3/VII/385, która uległa zaciśnięciu we wrześniu ub.r. i wobec której prowadzone były działania w celu przywrócenia do eksploatacji”. Przez pierwszy miesiąc eksploatacja tej ściany była zaplanowana i prowadzona „w reżimie rozruchu próbnego”, natomiast w ostatnich dniach zadecydowano „o wstrzymaniu dalszej eksploatacji tej ściany z uwagi na zagrożenie wylewu wód podziemnych”.
Kopalnia zapewnia, że plan produkcyjny nie jest zagrożony
W połowie września ub.r. Bogdanka obniżyła z 9,2 mln do 8,3 mln ton plan produkcyjny węgla handlowego w tym roku. Spółka podała wówczas, że w ścianie 3/VII/385 uruchomionej pod koniec sierpnia nastąpił nagły i niespodziewany wzrost ciśnienia eksploatacyjnego, w wyniku czego doszło do jej zaciśnięcia.
Lubelski Węgiel Bogdanka jest producentem węgla kamiennego, którego odbiorcami są m.in. firmy przemysłowe, w tym podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.
Bogdanka to spółka akcyjna notowana na GPW, ale prawie 65 proc. jej akcji ma kontrolowana przez Skarb Państwa Enea.