„Synek, zobaczysz jak życie wygląda”. Są już pierwsze MEMY o masowym powołaniu do wojska

i

Autor: unsplash.com/Facebook Tygodnik NIE/Paczaiz

„Synek, zobaczysz jak życie wygląda”. Są już pierwsze MEMY o masowym powołaniu do wojska

2022-12-08 11:11

Wojsko Polskie wysyła rezerwistom wezwania na ćwiczenia wojskowe. Na mężczyzn padł blady strach i nie są z tego zadowoleni. Jednak nie wszyscy podchodzą do tego negatywnie. Najbardziej zadowolony jest wujek i ojciec, którego historii słuchałeś w dzieciństwie oraz ci, którzy twierdzą, że tylko wojsko uczyni z innych prawdziwych mężczyzn. Tak jak zawsze w takich sytuacjach, internauci już przygotowali swoją odpowiedź na tę sytuację. Zobacz najlepsze MEMY.

Wezwania do wojska na ćwiczenia wojskowe

W 2023 r. armia chce nadrobić stracony czas w czasie pandemii i przeszkolić jak najwięcej ludzi pozostających w rezerwie aktywnej. Wiek powoływanych na ćwiczenia rezerwy żołnierzy reguluje ustawa. Mowa tu o mężczyznach do 50. roku życia.

Wiadomo już, że obowiązkowe ćwiczenia wojskowe wymagają wzięcia urlopu bezpłatnego, za co przysługuje niewielki ekwiwalent pieniężny.

Słynny jest już przypadek mężczyzny z Sieradza, który dostał powołanie do wojska. W mediach społecznościowych pojawia się więcej tego typu wyznań.

Jak uniknąć wezwania do wojska?

W wyszukiwarkach już zaczęło się wyszukiwać pytanie „jak nie iść do wojska?”.

Od decyzji o powołaniu do czynnej służby wojskowej można złożyć odwołanie do szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w ciągu 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie nie zawsze jest rozpatrzone pozytywnie. Unikanie obowiązkowych ćwiczeń wojskowych jest jednak karalne zgodnie z kodeksem karnym.

Rezerwista, który nie stawił się na ćwiczenia wojskowe, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Wynikają one z art. 144 § 1 Kodeksu Karnego.

Art.  144.  [Uchylanie się od odbywania służby wojskowej]

  • Par.  1. Kto, będąc powołanym do pełnienia czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do odbywania tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  • Par.  2. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
  • Par.  3. Kto nie zgłasza się do odbywania służby zastępującej służbę wojskową w warunkach określonych w § 1, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.