Przede wszystkim trzeba zadbać o wybieganie psa. Ważne są spacery. - Wyprowadźmy psa wcześnie, zanim zaczną się wystrzały, w miejsce, które zna, ale w miarę możliwości daleko od ewentualnych huków. Dobrze jest zwiększyć dawkę ruchu w ciągu dnia. Wybiegany pies jest mniej impulsywny - tłumaczy nam lek. wet. Agnieszka Woś, znana jako ta.od.zwierząt
Pies powinien być wyprowadzany na smyczy. Ostatni spacer po północy, kiedy wystrzały ucichną. W razie ucieczki, powinniśmy zadbać o jakąś formę identyfikacji (czip, zawieszkę z adresem, rabieskę).
Niezależnie od tego, gdzie spędzamy sylwestra, powinniśmy zadbać o komfort naszego pupila. - Zazwyczaj zwierzę ma w domu swoje ulubione miejsce, w którym czuje się bezpiecznie. Nie przenośmy legowiska psa na czas Sylwestra - radzi Woś. - Wcześniej dobrze jest dodatkowo przygotować legowisko, kładąc w nim koce, aby pies mógł się w nie zakopać - dodaje.
Co jeśli wychodzimy z domu? - Warto zostawić psu jakąś część naszego ubrania, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Zamykamy i zasłaniamy okna. Można włączyć spokojną muzykę, albo telewizję - słyszymy.
Nigdy nie zamykamy psa w łazience. Jeśli właściciel wychodzi z domu, powinien zostawić psu dużo zabawek, szczególnie do gryzienia. Co ważne, w czasie zabawy sylwestrowej właściciel nie powinien zmieniać specjalnie zachowania wobec zwierzęcia.
- Kiedy pies się boi: nie strofujemy go, nie krzyczymy na niego, ponieważ potęgujemy zachowanie lękowe, pies boi się również nas. Nie głaszczemy nadmiernie, nie uspokajamy przesadnie i nie tulimy, bo pies odbierze to jako nagrodę za takie zachowanie i utwierdzi się w przekonaniu, że należy się bać - mówi lekarka.
Co może pomóc? - Najlepiej wydać psu komendę typu „siad”, „waruj”, odwrócić uwagę od hałasu - radzi specjalistka.
Powinniśmy zrezygnować z fajerwerków. - To dla nich ogromny stres, a my pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy - przypomina Woś.
Czy leki mogą pomóc? - Jeśli zwierzak potrzebuje uspokojenia farmakologicznego, zachęcamy, aby jak najszybciej umówić się na wizytę. Niektóre preparaty do osiągnięcia pożądanego efektu wymagają dłuższego podawania - mówi ekspertka.
Polecany artykuł: