ZDJĘCIA

Święto Zabytku 2024 w Muzeum Wsi Lubelskiej. Plebania z Żeszczynki ma już 200 lat! Zobacz zdjęcia

W niedzielę w lubelskim skansenie świętowano 200-lecie jednego z muzealnych obiektów – Plebanii z Żeszczynki. W ramach Święta Zabytku odwiedzający mogli tego dnia uczestniczyć między innymi w oprowadzaniu po jej wnętrzu oraz otaczającym ją gospodarstwie, a wszystko to było opatrzone komentarzem przewodnika. Zobacz zdjęcia!

200-lecie Plebanii z Żeszczynki. Krótki rys historyczny obiektu

Plebania z Żeszczynki została wybudowana w 1824 r., zajmując miejsce po poprzedniej, która spłonęła w wyniku pożaru. Na początku działała jako plebania greckokatolicka, następnie jako prawosławna, a od 1921 r. służy społeczności rzymskokatolickiej.

Obiekt trafił do Muzeum Wsi Lubelskiej w 1977 r., zaś zwiedzać jego wnętrze można tu od 2010 r. Budynek plebanii mieści się w sektorze Miasteczko, w sąsiedztwie kościoła z Matczyna.

„Ekspozycja stanowi edukacyjny model miasteczkowej plebanii rzymskokatolickiej z początku roku 1939” – czytamy na oficjalnej stronie MWL.

Wykopki w Skansenie

W lubelskim skansenie odbyło się Święto Zabytku. Jak świętowano 200-lecie Plebanii z Żeszczynki?

Niedzielne (13 października) świętowanie 200-lecia Plebanii z Żeszczynki rozpoczęło się w Muzeum Wsi Lubelskiej od mszy świętej w kościele z Matczyna. Następnie, tuż po godz. 12 uczestnicy przeszli do Ratusza z Głuska, gdzie odbyła się prezentacja dokumentacji muzealnej dotyczącej translokowanego obiektu i otwarcie wirtualnej wystawy pt. „Przypatrz się obliczu twego Zbawiciela. Medaliki i szkaplerze ze zbiorów Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie” oraz ciepły poczęstunek, a każdy z odwiedzających otrzymał pamiątkową przypinkę z wizerunkiem plebanii.

Przed godz. 14 zgromadzeni przeszli natomiast na teren gospodarstwa plebańskiego, po którym odbyło się oprowadzanie opatrzone komentarzem przewodnika. Można wówczas było zajrzeć do muzealnego wnętrza Plebanii z Żeszczynki.

Kolejnym punktem programu były występy zespołów śpiewaczych z Żeszczynki, Zabłocia i Rozwadówki, a następnie – ponownie w Ratuszu z Głuska – projekcja filmu „Ballada o Janku…” i spotkanie z twórcą dokumentu. Całość wydarzenia zakończy się natomiast oprowadzeniem po lapidarium cmentarnym.

Zobacz na zdjęciach, jak wyglądało świętowanie 200-lecia Plebanii z Żeszczynki w lubelskim skansenie!

Rozpoznasz miasto z woj. lubelskiego po zabytku?

Pytanie 1 z 10
W którym mieście w woj. lubelskim znajduje się Świątynia Sybilli?